Artykuł sponsorowany

Do jakich zadań nadaje się farba chlorokauczukowa?

Do jakich zadań nadaje się farba chlorokauczukowa?

Powierzchnie elementów przeznaczonych do eksploatacji na zewnątrz wymagają skutecznego zabezpieczenia przed całym spektrum zagrożeń. Jednym z rozwiązań polecanym przez ekspertów jest łatwa w aplikacji farba chlorokauczukowa, którą maluje się m.in. podłoża betonowe, tynki cementowo-wapienne, urządzenia mechaniczne, żeliwne części konstrukcyjne, a także drewno. Czym wyróżniają się farby chlorokauczukowe? W jaki sposób ich używać? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w przygotowanym artykule.

Właściwości farby chlorokauczukowej

Farby chlorokauczukowe stosuje się jako ostatnią warstwę systemu malarskiego. Na danej powierzchni tworzą niezwykle wytrzymałą i elastyczną powłoką ochronną, co sprawia, że ich głównym przeznaczeniem jest zabezpieczenie zewnętrznych konstrukcji i urządzeń. Bez względu na to, czy wykorzystuje się je do elementów żeliwnych, stalowych czy betonu, stanowią one swego rodzaju tarczę, osłaniając wymagające powierzchnie przed szkodliwymi czynniki atmosferycznymi i mechanicznymi. O wytrzymałości farb chlorokauczukowych najlepiej świadczy fakt, że powłoka wytrzymuje temperaturę do 50°C. Nie straszne im również działanie kwasów, substancji zasadowych bądź olejów. W połączeniu z właściwym podkładem antykorozyjnym efektywnie również chronią przed pojawieniem się i rozwojem rdzy, jednocześnie nadając elementom estetyczny wygląd.

Na rynku występują zarówno farby predestynowane do konkretnych powierzchni, jak i te o działaniu uniwersalnym, nadające się do malowania kilku rodzajów podłoży. To drugie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, gdy zależy nam, chociażby na odnawianiu konstrukcji w ramach tych samych robót renowacyjnych. Szeroki wybór farb chlorokauczukowych od renomowanych producentów, a także wiele innych towarów odnajdziemy w ofercie Dom Kolor Farby i Materiały Budowlane Anna Pałuszyńska. Doświadczona ekipa na każdym etapie realizacji zlecenia służy fachowym doradztwem oraz profesjonalną obsługą. Naprawdę warto zapoznać się bliżej z profilem działalności tego przedsiębiorstwa.


Aplikacja farby chlorokauczukowej

Nakładanie wyrobów chlorokauczukowych nie różni się zbytnio od aplikacji innych farb. Chcąc uzyskać pożądane rezultaty, należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc oczyścić je z wszelkich zabrudzeń i starych warstw pokrycia. W przypadku chropowatych materiałów nie obędzie się bez szlifowania papierem ściernym, po czym koniecznie trzeba odpylić powierzchnię. O tym, czy jest ona już gotowa przekonamy się, wykonując malowanie testowe na małym niewyeksponowanym obszarze.

Jeśli uznamy, że wymieszana farba jest zbyt gęsta, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć specjalnego rozcieńczalnika. Gdy jednak zastosujemy produkt nieprzeznaczony do tego typu wyrobów,  musimy liczyć się z utratą właściwości farby. Jeśli chodzi o sam proces nakładania, specjaliści zalecają użycie pistoletu, który stanowi gwarancję uzyskania równomiernego pokrycia. Równie dobrze możemy użyć pędzla bądź wałka, o ile będą dobrze dopasowane do rodzaju i kształtu malowanej powierzchni. Ilość warstw farby chlorokauczukowej dobiera się według charakteru środowiska. Elementy narażone na wiele szkodliwych czynników wymagają bowiem nawet trzech warstw, jeśli zależy nam trwałości efektu. Wówczas, między kolejnymi malowaniami należy odczekać od 30 minut do dwóch godzin.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz