Artykuł sponsorowany

Do czego wykorzystywany jest filtr sprężonego powietrza?

Do czego wykorzystywany jest filtr sprężonego powietrza?

Artykuły BHP to w większości indywidualne wyposażenie pracownika, czyli odzież ochronna oraz akcesoria w postaci maski filtrującej czy rękawic. Nie zawsze jednak są one wystarczające. Z tego powodu producenci środków ochrony BHP oferują bardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie organizacji bezpiecznego środowiska pracy. Jednym z nich jest filtr sprężonego powietrza.

Ochrona dróg oddechowych

Instalacje sprężania powietrza wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu do rozmaitych celów. Jednak pamiętać musimy, że powietrzem przede wszystkim oddychamy i dlatego musimy dbać o jego czystość również, a może przede wszystkim w utrudnionych warunkach zakładu przemysłowego.

Filtr sprężonego powietrza jest elementem układu instalacji, którego zadaniem jest oczyszczanie sprężonego powietrza z cząstek stałych, resztek oleju czy skroplonej wody. Odciążają one pozostałe elementy instalacji pneumatycznej. Filtr przeciwolejowy sprężonego powietrza służy do oczyszczania zanieczyszczeń ze sprężonego powietrza przeznaczonego do oddychania. Filtry sprężonego powietrza firmy Endeco przeznaczone są do zasilania:

  • kapturów powietrznych;
  • hełmów powietrznych;
  • masek pełnotwarzowych;
  • półmasek.

W środowisku pracy, gdzie zanieczyszczenie powietrza niebezpiecznymi substancjami jest wysokie, filtr przeciwolejowy jest niezawodnym źródłem tlenu dla pracowników. Odpowiednia maska wraz z filtrem sprężonego powietrza pozwalają skutecznie ochronić drogi oddechowe przed oparami i gazami, płynami, cząstkami stałymi, kurzem oraz pyłem.

Budowa i obsługa filtra

Przeciwolejowy filtr sprężonego powietrza zbudowany jest z układu filtrująco-redukcyjnego, który służy do wstępnego oczyszczenia powietrza i uregulowania ciśnienia zasilającego ochronę głowy, filtra głównego oraz stojaka. Filtr główny służy do dokładnego oczyszczenia powietrza, likwiduje przy tym nieprzyjemne zapachy. Wszystkie elementy układu łączy stojak, pełniący jednocześnie funkcję ochrony przed uszkodzeniem mechanicznym.

Zarówno urządzenie zasilające – kompresor czy rurociąg sprężonego powietrza – jak i ochronę głowy, podłączane są do instalacji za pomocą złączy wtykowych. Rozłączenie szybkozłącza prowadzi do automatycznego zamknięcia dopływu powietrza przez odłączony element. Urządzenie produkcji Endeco pracuje przy maksymalnym ciśnieniu zasilania o wartości 1,2 MPa i może zasilać dwa stanowiska. Wydatek powietrza wynosi o 0 do 1000 dm3/min. Filtr przeciwolejowy ma przy tym wagę  10,5 kg oraz wymiary 370 x 240 x 380 mm. Jego zaleta jest prostota obsługi – ciśnienie regulowane jest jednym pokrętłem, a wymiana wkładów pochłaniających jest możliwa po otwarciu obudowy filtra głównego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz