Artykuł sponsorowany

Do czego służą windy sceniczne?

Do czego służą windy sceniczne?

Żaden koncert, spektakl w teatrze czy pokaz mody nie wywarłby na widzach takich emocji, gdyby nie elementy mechaniki scenicznej. Na co dzień raczej rzadko zastanawiamy się nad tym, jak zbudowana jest scena. A to przecież jej aranżacja w dużej mierze gwarantuje nam pozytywny odbiór wydarzenia. Windy sceniczne są chętnie wykorzystywane przez organizatorów imprez kulturalnych i muzycznych. Czym cechują się te urządzenia?

Jakie rodzaje wind scenicznych dostępne są na rynku?

Windy sceniczne zwykle produkowane są na indywidualne zamówienie inwestora. Można je wówczas z łatwością dostosować do potrzeb danego wydarzenia. Firma Piasecki i Syn od ponad 20 lat działa w branży konstrukcji scenicznych. Produkuje windy jedno- i dwupoziomowe, okrągłe i prostokątne. Urządzenia te różnią się między sobą nie tylko konstrukcją, ale też wysokością podnoszenia i przeznaczeniem. Winda sceniczna, która idealnie sprawdzi się na pokazie mody, niekoniecznie może zostać wykorzystana na koncercie. Windy sceniczne możemy podzielić również ze względu na rodzaj zastosowanego napędu. Najczęściej spotkamy się z napędem:

  • linowym,
  • śrubowym,
  • przy pomocy spiraliftów,
  • hydraulicznym.

Mechanizm działania urządzenia jest ściśle powiązany z siłą motoryczną.

Jakie windy sceniczne cieszą się największą popularnością?

Podczas budowy sceny na różne imprezy kulturalne najrzadziej korzysta się z wind linowych. Dlaczego? Mogą one utrzymać ograniczony ciężar, a zastosowanie wciągarki bębnowej jako elementu podnoszącego windę, utrudnia jej pozycjonowanie. Nieco bardziej popularne są windy z napędem śrubowym. Śruby obracają się dzięki silnikowi elektrycznemu umieszczonemu w podszybiu, co skutkuje podnoszeniem się lub opuszczaniem urządzenia. Windy śrubowe mogą być zatrzymywane w dowolnym momencie i nie wymagają ryglowania.

Spiralift to winda taśmowa wykręcana ze szpuli. Urządzenia tego typu dają możliwość unoszenia na wysokość 12 m przy prędkości 0,15-0,25 m/s. Równie efektowne parametry prezentują windy hydrauliczne. Ich wysokość podnoszenia wynosi aż 20 m. Pewną trudność stanowi konieczność ryglowania, ale windy hydrauliczne pracują bardzo cicho, co zdecydowanie jest ich największą zaletą.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze elementów mechaniki scenicznej?

Decydując się na zakup lub wynajem wind scenicznych, należy skorzystać z oferty renomowanego producenta. Urządzenia tego typu powinny cechować się wytrzymałością, estetyką wykonania i przede wszystkim – niezawodnością. Sukces imprezy zależy nie tylko od poziomu, jaki zaprezentują artyści. Niezwykle istotne jest także to, by podczas koncertu/spektaklu/pokazu mody nie wystąpiły żadne większe trudności techniczne.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz