Artykuł sponsorowany

Do czego służą profile gorącowalcowane?

Do czego służą profile gorącowalcowane?

Wyroby hutnicze stanowią podstawę różnego rodzaju konstrukcji, m.in. o charakterze budowlanym czy mechanicznym. Do najczęściej stosowanych wyrobów należą profile stalowe. Ze względu na kształt wyróżniamy tu profile otwarte, np. ceowniki czy teowniki, a także profile zamknięte, które wytwarza się metodą gięcia na zimno lub walcowania na gorąco. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej właściwościom i zastosowaniu profili gorącowalcowanych.

Profile gorącowalcowane, czyli jakie?

Walcowanie na gorąco to jedna z metod produkcji profili stalowych. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na wykorzystaniu wysokiej temperatury rzędu 1000°C (czyli powyżej poziomu rekrystalizacji), której działaniu poddaje się przygotowany surowiec w postaci bloku stalowego. W efekcie rozgrzany materiał podlega obróbce plastycznej, dzięki czemu można nadać mu określone parametry. W celu uzyskania pożądanej średnicy otworu profilu zamkniętego w materiale umieszcza się specjalny trzpień, natomiast długość całego elementu i grubość jego ścianek zmienia się pod wpływem procesu walcowania. W efekcie można uzyskać rurę bez szwu, czyli łączenia krawędzi.

- Struktura profili walcowanych na gorąco jest jednorodna, dzięki czemu elementy te są niezwykle wytrzymałe, wyjątkowe szczelne i odporne na odkształcenia oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

- Zapewnia ekspert reprezentujący firmę Lebal, która zajmuje się wyrobami hutniczymi oraz surowcami wtórnymi. 

- Do wyboru jest przy tym szeroki asortyment profili o różnych przekrojach, długościach oraz grubościach ścianek, dzięki czemu z łatwością można dobierać odpowiednie elementy do różnych zastosowań.

Zastosowanie profili gorącowalcowanych

Wymienione w poprzednim akapicie zalety profili walcowanych na gorąco, w tym ich wysoka trwałość i szczelność, predestynują te elementy do stosowania w warunkach intensywnego obciążenia, gdzie wymagana jest wyjątkowa odporność wyrobów hutniczych. Brak słabszych punktów łączenia w rurach bezszwowych sprawia, że są one wykorzystywane w konstrukcjach, w których priorytetem jest wysoka szczelność. Elementy te znajdują zastosowanie m.in. w instalacjach ciśnieniowych, np. gazowych, w przemyśle energetycznym, a także w konstrukcjach technicznych oraz mechanicznych, przy budowie maszyn i urządzeń o szerokim przeznaczeniu, w tym dla budownictwa, górnictwa i rolnictwa. Duża wytrzymałość profili gorącowalcowanych pozwala także korzystać z nich przy wznoszeniu konstrukcji architektonicznych, w tym mostów i hali stalowych. Oprócz tego omawiane elementy są też stosowane w przemyśle stoczniowym, kolejowym i samochodowym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz