Artykuł sponsorowany

Do czego służą pasy klinowe?

Do czego służą pasy klinowe?

Pasy klinowe, które nazywa się także pasami napędowymi, służą do przenoszenia momentu obrotowego. Ich sprawność jest zależna od jakości zastosowanych materiałów, odpowiedniego napięcia i dopasowania wszystkich elementów konstrukcji. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat budowy, zastosowania oraz rodzajów pasów klinowych – zapraszamy do lektury.

Budowa pasów klinowych

Pasy klinowe stosuje się w celu przeniesienia momentu obrotowego z koła pasowego, znajdującego się na wale jednostki zasilającej, na koła pasowe urządzeń odbiorczych. Dzięki tarciu powstającemu między pasem a kołem pasowym dochodzi do wsunięcia pasa w koło. Straty energii wywołane uślizgiem koła są wtedy minimalne, a moment obrotowy może zostać przeniesiony.

Pasy klinowe mają przekrój trapezu (przypominają trapezowy klin, stąd nazwa) i składają się z kilku warstw – nośnej (wykonanej z poliamidowych bądź stalowych linek tworzących wzmocnienie pasa), podatnej (z gumy lub kauczuku) oraz tkaninowo-gumowej. Powłoki zawinięte są w taśmę płócienną zwulkanizowaną, dzięki czemu charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i elastycznością oraz niską rozciągliwością. Taka budowa zapewnia również cichą pracę całego urządzenia.

Rodzaje pasów napędowych

W silnikach samochodów i maszyn pasy klinowe znajdują zastosowanie w alternatorze, pompie wody, która pompuje płyn chłodniczy, wentylatorze chłodnicy, pompie wspomagania układu kierowniczego i klimatyzacji. Wybór odpowiedniego pasa klinowego (spośród klasycznych modeli Z, A, B, C, D, uzębionych, wąskoprofilowych oraz zespolonych) zależy od cechy, która jest priorytetem przy użytkowaniu danej maszyny. Może to być zarówno zaoszczędzenie miejsca czy wyższa wytrzymałość, jak i bardziej efektywna praca. Zdarza się, że wykorzystuje się kilka różnych pasków klinowych, które mają różnorodne funkcje do spełnienia.

Paski wielorowkowe są dopasowane do przekładni, które wykonują duże obroty przy kołach z niewielką średnicą. Dzięki owym rowkom pas pozostaje podczas ruchu we właściwym miejscu, co zapewnia lepszą przyczepność. Ponadto jego grzbiet jest wzmacniany, a wysokojakościowe tworzywa sprawiają, że jest on odporny na zabrudzenia i wysoką temperaturę. 

W różnego rodzaju szlifierkach zastosowanie znajdują pasy napędowe płaskie, które przenoszą moc w napędach otwartych i stycznych. Tam, gdzie liczy się stała i cicha praca (np. w konstrukcji różnego rodzaju napędów w przemyśle), wykorzystuje się natomiast pasy zębate, które dzielą się na pasy calowe, metryczne poliuretanowe, metryczne gumowe i specjalne o skośnych zębach.

Odpowiednia eksploatacja podstawą działania

Trwałość pasów klinowych uzależniona jest od właściwego ich zamontowania, prawidłowego naciągnięcia oraz miejsca instalacji – rodzaj pasa należy dobrać do warunków jego pracy. Przykładowo – pasy montowane w mechanizmach zewnętrznych powinny być pokryte powłoką, która uchroni je przed szkodliwymi promieniami UV.

Pamiętać należy również o odpowiedniej konserwacji pasów klinowych, która zapewni pracę na wysokim poziomie i przedłuży ich żywotność. Zbyt częsta eksploatacja pasa klinowego, który w dodatku nie był regularnie sprawdzany, przyczynia się do jego zerwania – zaznacza ekspert z firmy AGRO-HURT, która oferuje szeroki wybór wyrobów technicznych oraz gumowych, znajdujących zastosowanie w branży rolniczej i innych dziedzinach przemysłu.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz