Artykuł sponsorowany

Do czego służą inkubatory laboratoryjne?

Do czego służą inkubatory laboratoryjne?

Rozwój wielu kluczowych dziedzin nauki uzależniony jest od pracy laboratoriów badawczych. To właśnie w tych placówkach opracowywane są nowe technologie i produkty oraz odkrywane są wciąż nowe mechanizmy działania natury. Powodzenie przeprowadzanych badań uzależnione jest z kolei nie tylko od wiedzy i doświadczenia laborantów, ale również jakości sprzętów, z którymi pracują. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia laboratoryjnego są inkubatory.

Czym jest i do czego służy inkubator?

Inkubator to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie przeprowadzanie wielu badań z zakresu biologii, mikrobiologii czy medycyny. Pod względem konstrukcji przypominają one nieco domowe piekarniki a ich zasadnicza funkcja to odzwierciedlenie warunków panujących w ludzkim organizmie: posiadają one izolowaną komorę, wyposażoną w półki do układania próbek laboratoryjnych, szczelnie zamykane drzwi oraz cały szereg wewnętrznych mechanizmów.

- Zadanie inkubatora jest bardzo proste – wyjaśnia przedstawiciel firmy PHCbi, będącej liderem na rynku sprzętów laboratoryjnych – Jest nim wytworzenie oraz utrzymanie temperatury, w której możliwe jest podtrzymanie procesów życiowych mikroorganizmów, takich jak komórki, bakterie czy grzyby, oraz zapewnienie im rozwoju i wzrostu. To właśnie temperatura jest kluczowym parametrem do prawidłowej hodowli próbek –nie może ona być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska, niedopuszczalne są również jej niekontrolowane wahania, ponieważ mogą one doprowadzić do zatrzymania rozwoju próbek albo ich zniszczenia. Dzięki swej konstrukcji inkubator pozwala odciąć próbki od środowiska zewnętrznego. Nawet jeśli na zewnątrz dochodzi do zmian temperatury czy innych parametrów atmosfery, takich jak wilgotność, w inkubatorze panuje wciąż niezmienny mikroklimat, niezbędny dla zachowania niezakłóconego rozwoju próbek.

Konstrukcja inkubatora

Swoje zadanie inkubator może wypełniać jedynie dzięki odpowiedniej konstrukcji, składającej się z wielu różnych elementów. Najważniejsze z nich to:

  • Komora wewnętrzna – dzięki izolacji zmiany temperatury w środowisku zewnętrznym nie mają wpływu na temperaturę w inkubatorze
  • Drzwiczki – posiadają izolację oraz uszczelnienia, dzięki czemu ciepłe powietrze nie wydostaje się poza inkubator. W niektórych modelach drzwi są przeszklone, co pozwala obserwować stan hodowanych próbek.
  • Półki – przeznaczone do układania na nich hodowli komórkowych lub próbek laboratoryjnych
  • Termistory – to czujniki temperatury, które pozwalają bardzo dokładnie kontrolować warunki wewnątrz komory
  • Systemy dekontaminacyjne – dzięki nim możliwe jest skuteczne oczyszczenie wnętrza komory z niepożądanych mikroorganizmów. To bardzo ważne, ponieważ skażenie atmosfery wewnątrz inkubatora może prowadzić do zanieczyszczenia np. mykoplazmą i zniszczenia próbek.
  • Panel kontrolny – współczesne inkubatory posiadają prosty w obsłudze, intuicyjny interfejs, pozwalający z dużą precyzję ustawić parametry atmosfery wewnątrz urządzenia.

Niektóre z inkubatorów laboratoryjnych posiadają również specjalne wentylatory, które zapewniają obieg powietrza w komorze. Dzięki temu każda z próbek, niezależnie od tego w którym miejscu się znajduje, ma zapewnione dokładnie takie same warunki rozwoju jak cała reszta.

Rodzaje inkubatorów

Współczesny rynek sprzętów laboratoryjnych oferuje bardzo szeroki wachlarz rozwiązań dla laboratoriów. Inkubatory różnią się nie tylko wielkością czy parametrami, ale również technologiami użytymi w ich produkcji. Podzielić je możemy między innymi na urządzenia:

  • Gazowe – Inkubatory CO2
  • Multigazowe – z regulacją CO2-N2/O2
  • Inkubatory z chłodzeniem
  • Inkubatory z grzaniem

Każde z nich znajduje nieco inne zastosowanie w pracy badawczej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz