Artykuł sponsorowany

Do czego służą formy wtryskowe?

Do czego służą formy wtryskowe?

Formowanie wtryskowe jest nowoczesną, ale wciąż doskonaloną technologią, którą wykorzystuje się do tworzenia produktów na bazie tworzyw sztucznych. Dzięki formowaniu wtryskowemu możliwa jest masowa produkcja różnorodnych towarów takich jak np. butelki, obudowy do konsol czy strzykawki. Niezwykle istotne jest przy tym zachowanie identycznych parametrów przedmiotów, które opuszczają linię produkcyjną. Za ich jednakowy wygląd i jakość odpowiadają formy wtryskowe. Jaka jest ich rola w całym procesie tworzenia?

Rola form wtryskowych

Mówiąc najprościej, formy wtryskowe to narzędzia formujące niezbędne w wielu branżach przemysłowych. W gniazdach form umieszcza się płynne tworzywo, które po zastygnięciu, przybiera pożądany kształt. Następnie forma zostaje opróżniona, a efektem pracy jest gotowy produkt z tworzywa sztucznego. Cały proces formowania produktu przebiega w czterech etapach – upłynnienie tworzywa, wtrysk, wystudzenie i opustoszenie formy wtryskowej.

Narzędzia te projektowane są w oparciu o indywidualne potrzeby danego zakładu produkcyjnego. Jak informuje specjalista z firmy Modelarstwo AA – aby wykonać wysokiej jakości formę wtryskową, należy zwrócić uwagę na odpowiednią grubość ścianek detalu, wielkość pochyleń odlewniczych oraz użebrowanie całości. Samodzielne projektowanie pomp wtryskowych to duże wyzwanie, dlatego też warto skorzystać z usług firmy, która posiada wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.

Zastosowanie form wtryskowych

Dowolnie zaprojektowana forma wtryskowa może służyć do sprofilowanej produkcji obudów, pudełek, pojemników, części urządzeń, uszczelek, narzędzi czy akcesoriów medycznych. Tak naprawdę, z wykorzystaniem odpowiedniej formy, możemy uzyskać każdy kształt. Formowanie wtryskowe cechuje się ekonomicznością i szybkością. Powstające w ten sposób przedmioty niczym się od siebie nie różnią, co pozwala zachować jednakową jakość produkcji.

Dobrze zaprojektowana forma wtryskowa to jednak nie wszystko. Za sukces produkcji odpowiadają również inne parametry – odpowiednia temperatura tworzywa i ciśnienie. Zbyt niska temperatura sprawi, że tworzywo będzie znajdować się w stanie stałym bądź elastycznym, co uniemożliwi dokładne wypełnienie gniazd formy.

Z kolei zbyt wysoka może doprowadzić do utraty właściwości tworzywa, co przełoży się na jakość formowanych produktów. Tworzywo musi pozostać w formie pod wysokim ciśnieniem, kiedy zacznie stygnąć. Jeśli docisk będzie zbyt krótki, na powierzchni wyrobu mogą pojawić się wady. Kiedy zaś docisk będzie za długi, wystąpią problemy z wyjęciem produktu z formy wtryskowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz