Artykuł sponsorowany

Do czego potrzebny jest kultywator w ogrodzie?

Do czego potrzebny jest kultywator w ogrodzie?

Narzędzia ogrodnicze, zarówno ręczne, jak i elektryczne lub spalinowe, znacznie ułatwiają prace w ogrodzie. Jednym z nich jest kultywator, który jest potrzebny do wykonywania takich prac jak spulchnianie ziemi lub mieszanie gleby z nawozem. Warto go posiadać również innych względów – przyjrzyjmy się bliżej, do czego może być nam potrzeby kultywator ogrodowy.

Spulchnianie gleby

Zawsze wtedy, kiedy chcemy przygotować grządki do wysiewu lub sadzenia, konieczne jest spulchnienie gleby. W takiej ziemi rośliny będą miały lepsze warunki wzrostu – młodym pędom łatwiej będzie się przebić na powierzchnię, a woda i składniki odżywcze nie będą zatrzymywały się na wierzchniej warstwie, tylko bez problemu będą przenikały w głąb, do korzeni. W przeciwieństwie do glebogryzarki kultywator nie służy do głębokiego przekopywania ziemi. Kultywatory z napędem spalinowym lub elektrycznym mają zespoły robocze, które się nie obracają – a więc spulchniają jedynie wierzchnią warstwę gleby, bez jej odwracania. Podobnie działają kultywatory ręczne, jednak w ich przypadku potrzeba nieco większego nakładu pracy.

Kultywator może być uzupełnieniem dla tradycyjnych narzędzi ogrodniczych: szpadla albo grabi ogrodowych. Rozbije grudy ziemi, zwłaszcza tej gliniastej oraz przygotuje podłoże dla roślin, spulchniając ją oraz ułatwiając jej napowietrzenie i nawodnienie.

Usuwanie płytko ukorzenionych chwastów

Płytko ukorzenione chwasty, które dopiero co pojawiają się na świeżych grządkach, z łatwością usuniemy za pomocą kultywatora. W przypadku kultywacji rabat kwiatowych lub grządek z warzywami doskonale sprawdzi się niewielki kultywator ręczny umieszczony na drewnianym trzonku – dużo łatwiej nim manipulować niż urządzeniem z napędem elektrycznym lub spalinowym, o znacznie większych gabarytach. Niewielka waga (kultywatory ręczne produkowane przez Zakład Metalowy PHU Włodzimierz Walkiewicz ważą jedynie nieco ponad kilogram), pozwoli na wykonywanie prac ogrodowych nawet przez osoby starsze lub nieposiadające dużo siły. Co więcej, do usuwania chwastów nie trzeba się wówczas schylać – co ma szczególne znaczenie dla osób, które mają problemy z kręgosłupem.

Mieszanie nawozu z podłożem

Kompost lub inny nawóz organiczny dobrze jest dokładnie wymieszać z podłożem. Tu również potrzebny będzie kultywator – dzięki któremu wykonywanie tej czynności będzie zdecydowanie łatwiejsze. Do mieszania nawozu z glebą, zwłaszcza na dużych powierzchniach wykorzystuje się urządzenia elektryczne lub spalinowe o dużej mocy. Mniejsze maszyny doskonale sprawdzą się natomiast w przydomowych ogródkach – zwłaszcza jeśli co roku użyźniamy glebę i zakładamy ogródek warzywny.

Pomoc przy pielęgnacji trawnika

Kultywator docenią również osoby, które zamiast rabat kwiatowych i grządek warzyw, preferują zadbany trawnik. Jest to urządzenie, które pozwoli na pozbycie się z trawnika mchów, a także zapewni lepszą przepuszczalność wody, powietrza oraz nawozów. W jaki sposób? Dzięki niewielkim nacięciom, które wykona na powierzchni gleby. Ponieważ kultywator spulchnia jedynie wierzchnią warstwę gleby oraz jej nie odwraca, nie zniszczy trawnika. Ułatwi jednak napowietrzanie oraz nawadnianie – dzięki czemu trawnik będzie prezentował się wyjątkowo estetycznie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz