Artykuł sponsorowany

Do czego może przydać się laweta?

Do czego może przydać się laweta?

Można śmiało stwierdzić, że laweta to codzienny widok na polskich ulicach. Kojarzy nam się przede wszystkim z transportem samochodów po wypadkach, niesprawnych i nienadających się do holowania lub ze sprowadzaniem i przewozem aut z zagranicy. Do czego wykorzystuje się tego typu pojazd najczęściej? Jakie rodzaje lawet można spotkać na drodze i do czego służą? Co można nimi przewozić?

Rodzaje i zastosowanie lawety

Laweta służy do specjalistycznego transportu, czyli holowania innych pojazdów. Może mieć różne rozmiary, pojemności, a nawet może być dwupoziomowa. Najczęściej wykorzystują ją firmy oferujące usługi z zakresu pomocy drogowej, jak przedsiębiorstwo Szymek, które za jej pomocą usuwa samochody z drogi. Używa się jej do holowania pojazdów, których nie można przetransportować za pomocą liny holowniczej: czyli z uszkodzonymi hamulcami, kierownicą, światłami, zniszczonych w wypadkach i zdarzeniach drogowych. Przepisy prawa ruchu drogowego mówią o tym, że nawet samochód ze sprawnymi hamulcami, ale uszkodzony na autostradzie wymaga przewozu lawetą. Dzięki temu sprzętowi można szybko i wygodnie przewieźć auto do warsztatu, pod dom czy do garażu. Jednak to nie jedyna sytuacja, gdzie przydaje się laweta. Można ją wykorzystać do transportu nowych samochodów, które jeszcze nie zostały zarejestrowane lub mają nieaktualne dokumenty, na przykład są sprowadzane z zagranicy, więc zgodnie z prawem, mimo że są całkowicie sprawne, nie mogą poruszać się po polskich drogach bez aktualnego dowodu rejestracyjnego. Na niej można również transportować pojazdy o niecodziennych wymiarach: motocykle, przyczepy campingowe, maszyny budowlane, maszyny rolnicze i łodzie. Do najpopularniejszych należą lawety z platformami czy najazdami, a także przyczepy wielozadaniowe, na które łatwiej wprowadzić pojazd.

Jak zabezpieczyć pojazd na lawecie?

Duże znaczenie przy usługach pomocy drogowej lub transportu pojazdów z wykorzystaniem lawety ma odpowiednie zabezpieczenie przewożonych samochodów i maszyn. Skorzystanie z pomocy profesjonalisty pomaga bezpiecznie i na czas dostarczyć pojazd we wskazane miejsce. W przypadku samochodów osobowych konieczne jest ich zabezpieczenie linami oraz łańcuchami, blokada kół, tak aby nie zjechał podczas transportu z platformy. Jeśli transportowany jest pojazd z wypadku, należy upewnić się, że nic z niego nie odpadnie w czasie jazdy, gdyż stanowi to zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Przyczepy powinny być odpowiednio połączone z ciągnącym je samochodem. Tutaj przydaje się wiedza kierowców na co dzień poruszających się tego typu pojazdami. Przewóz ciężkich maszyn powinien poprzedzać wybór odpowiedniej trasy. Wszystkie czynniki jak mosty, przejazdy kolejowe czy wiadukty, wąskie i szerokie przejazdy oraz stan techniczny dróg, mają wpływ na szybkość przewozu i bezpieczeństwo transportowanego ładunku. Uwagę należy zwrócić też na dobór podjazdów, czy lepiej w danej sytuacji zastosować stalowe, czy aluminiowe oraz na właściwie oświetlenie lawety.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz