Artykuł sponsorowany

Dlaczego zmiana opon na zimowe jest taka ważna?

Dlaczego zmiana opon na zimowe jest taka ważna?

Odpowiednia konserwacja samochodu to duże wyzwanie. Regularne przeglądy, czyszczenie poszczególnych elementów czy wymiana części to tylko niektóre z czynności jakie muszą być wykonywane przez kierowców. Stosowane zabiegi są zależne od modelu samochodu, częstotliwości użytkowania, a także od pory roku. Latem osłaniamy nasz pojazd przed silnymi promieniami słońca i dbamy o to, by klimatyzacja działała bez zarzutu. Zimą natomiast chronimy akumulator przed mrozem, zaopatrujemy się w specjalny płyn do spryskiwaczy oraz stosujemy spray, który ułatwia usuwanie lodu z powierzchni auta. Istotną kwestią jest również wybór odpowiedniego rodzaju opon.

Funkcjonalność opon zimowych

Nie zaleca się stosowania opon całorocznych. Nie gwarantują one stu procentowego bezpieczeństwa. Z założenia wiadomo, że jeśli coś jest przeznaczone do wielu zadań, tak naprawdę nie sprawdza się w niczym. W miesiącach zimowych, drogi są często pokryte lodem. Wpływa to na ryzyko poślizgu pojazdu. Z tego powodu należy zamontować opony, które dzięki swojej specjalnej konstrukcji znacznie zwiększają przyczepność samochodu. Koła zimowe w dużym stopniu różnią się swoją budową od tych letnich. Charakteryzują się one lepszym odprowadzaniem wody w niskich temperaturach. Istotnym elementem jest również bieżnik. Jeżeli jest on bardziej ponacinany, opona staje się elastyczniejsza i podatniejsza na ugięcia. Pozwala to na osiągnięcie przez nią większych osiągów w miesiącach zimowych. Szerokie rowki sprawiają, że bieżnik stale ulega samoczyszczeniu. Śnieg zalegający w nacięciach, podczas ruchu odczepia się i oczyszcza gumę. Producenci zadbali również o to, aby skrajnie niskie temperatury nie wpływały na zwiększenie się twardości kół. Odpowiednia ilość krzemionki w składzie opon, wpływa na zachowanie właściwej miękkości. To właśnie ona wpływa pozytywnie na przyczepność do jezdni pokrytej śniegiem czy lodem.

Bezpieczeństwo kierowców

Specjaliści wielokrotnie wykonywali testy, które pozwoliły określić drogę hamowania pojazdu. Okazało się, że droga hamowania opon letnich jest aż o 30 procent dłuższa niż w przypadku opon zimowych. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, zwłaszcza, że w niskich temperaturach nie trudno o poślizg. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, możemy zdecydować się na znajdujące się w asortymencie Speed Gum produkty używane. Należy zaopatrzyć się w opony zimowe odpowiednio wcześnie. Musimy bowiem zdążyć dokonać wymiany zanim temperatura spadnie poniżej 7-dmiu stopni C. Choć czynność ta jest wymagana zaledwie dwa razy do roku, zazwyczaj zapominamy o naszym obowiązku i jeszcze w grudniu używamy letnich bieżników. Jest to ryzykowne nie tylko dla nas, ale także dla pozostałych uczestników ruchu. Wybierając serwis, należy zwracać uwagę na jakość wykonywanych usług. Speed Gum posiada już duże doświadczenie, co gwarantuje właściwy montaż opon.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz