Artykuł sponsorowany

Dlaczego wózki widłowe bywają nazywane sztaplarką?

Dlaczego wózki widłowe bywają nazywane sztaplarką?

W dzisiejszych czasach wózki widłowe stanowią podstawowe wyposażenie niemal każdego magazynu czy hali przemysłowej. Na szeroką skalę są wykorzystywane także w sklepach wielkopowierzchniowych, lotniskach oraz na otwartych placach budowy. Oficjalna nazwa wózka widłowego to podnośnikowy wózek jezdniowy. W języku potocznym pojazd ten nazywany jest również sztaplarką. Skąd wzięło się to określenie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Skąd pochodzi słowo sztaplarka?

Dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z wózkami widłowymi, określenie sztaplarka może wydawać się bardzo tajemnicze. Na pierwszy rzut oka nie ma ono nic wspólnego z podnośnikowym wózkiem jezdniowym, jak każe określać pojazdy służące do transportu bliskiego towarów Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie IPZ, sprzedającej wózki widłowe oraz części do wózków

 Sztaplarka to określenie wózka widłowego, które swój początek wzięło od niemieckiego słowa „stapeln”, które w potocznym tłumaczeniu oznacza „układać w stos”. Sztaplarka jest urządzeniem wykorzystywanym do przewożenia i układania wielkogabarytowych ładunków jeden na drugim. Dawniej sztaplarki stanowiły wyposażenie głównie portów morskich, jednak później zaczęły być używane również w halach produkcyjnych i magazynach przeładunkowych.

Sztaplarka to potoczna nazwa wózka widłowego, która jeszcze do niedawna dominowała w slangu branżowym. Wszystko przez to, że działanie obu urządzeń opierało się na tych samych mechanizmach. Obecnie, gdy zastosowanie wózków się rozszerzyło i nie są one wykorzystywane wyłącznie do prac transportowych, ładunkowych i układania towaru, powoli odchodzi się od tego określenia. Również wiele współczesnych sztaplarek to urządzenia wysoko wyspecjalizowane służące do obsługi dużych ciągów produkcyjnych. Mimo wszystkich różnic, szczególnie dla bardziej doświadczonych operatorów widlaków, sztaplarka na zawsze pozostanie synonimem wózka widłowego. Dlatego też firmy zajmujące się sprzedażą i wynajmem widlaków często w swojej ofercie mają także sztaplarki.

Inne potoczne określenia na wózki widłowe

Sztaplarka to tylko jedno z potocznych określeń wózków widłowych. Pojazdy te często nazywane są też paleciakami lub pieskami. Pierwsza nazwa odnosi się bezpośrednio do konkretnego typu ładunku przewożonego przez dany pojazd. Transportuje się nimi wykonane z drewna platformy nazywane paletami. Ich standardowe wymiary to 80 × 120 cm lub 100 × 120 cm. W przeszłości paleciakami określano głównie wózki z napędem ręcznym, jednak obecnie nazwę tę stosuje się do wszystkich wózków służących do przewozu palet.

Mianem pieska określane są z kolei wózki wyposażone w elektryczne lub ręczne podnośniki unoszące. To pojazdy z napędem elektrycznym, jednak osoba odpowiedzialna za ich obsługę nie ma własnego fotela kierowcy i całą drogę pokonuje pieszo. Praca z takimi wózkami przypomina wyprowadzanie psa na smyczy. Pieski bardzo często spotkać można w sklepach wielkopowierzchniowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz