Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zapisać dzieci na zajęcia w formie sensoplastyki?

Dlaczego warto zapisać dzieci na zajęcia w formie sensoplastyki?

Sensoplastyka to ciekawa forma zajęć, która mimo iż jest prosta w swojej formie, przynosi ogromne korzyści zarówno dla rozwoju wszystkich zmysłów, jak i ogólnej motoryki dzieci. Co więcej, to doskonała zabawa dla maluchów oraz ich rodziców. Na czym tak właściwie polega sensoplastyka i dlaczego ma tak duże znaczenie dla najmłodszych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

Czym jest sensoplastyka?

Pojęcie sensoplastyka to nazwa, która odnosi się do zajęć w postaci plastyki sensorycznej. A mówiąc dokładniej, polegają one na poznawaniu otaczającego świata za pomocą wszystkich zmysłów. Co ciekawe są to zajęcia przeznaczone dla dzieci w każdym wieku, a więc maluchy mogą na nie uczęszczać już od pierwszych chwil życia. Metoda oparta jest na podejściu coachingowym oraz dużej swobodzie twórczej, co ma wpływ na rozwój różnorodnych kompetencji u dzieci.

Jak przebiegają zajęcia sensoplastyczne?

Można więc powiedzieć, że sensoplastyka to nauka poprzez zabawę. Jej największą zaletą, dzięki której w zajęciach mogą brać udział także najmłodsi, jest wykorzystanie produktów naturalnych, które są w pełni bezpieczne. Dzieci podczas zabawy na specjalnie przygotowanej macie korzystają m.in. z ryżu, makaronu, mąki, galaretki, barwników spożywczych i wielu innych składników znanych z codziennego życia. Przebieg zajęć może nieco różnić się w zależności od indywidualnego planu prowadzących. I tak w gliwickim ośrodku Mały Artysta Firma Edukacyjno-Artystyczna Marta Dudka są one podzielone na dwie części. Pierwsza z nich to zabawy muzyczne, podczas których dzieci uczą się piosenek, rymowanek, a nawet gry na instrumentach, natomiast druga to właśnie plastyka sensoryczna przy dodatkowym akompaniamencie muzycznym, co jeszcze bardziej wpływa na zmysły.

Sensoplastyka – korzyści

Fenomenem sensoplastyki jest to, że poprzez prostą formę zabawy równocześnie stymulowane są wszystkie zmysły dziecka. Ugniatanie, przesypywanie i formowanie produktów zróżnicowanych pod względem faktury oraz innych właściwości, aktywuje zarówno dotych, węch, wzrok, smak, jak i słuch. To natomiast jest szczególnie ważne w pierwszych latach życia dziecka dla prawidłowego rozwoju jego mózgu. Oprócz tego brak ograniczeń oraz całkowita swoboda działania doskonale wpływają na kreatywność, a także twórcze myślenie maluchów. Ponadto sensoplastyka z elementami rytmiki sprzyja wyrażaniu emocji i uczuć, co w przypadku dzieci, które jeszcze nie potrafią się komunikować, jest bardzo ważne oraz pomaga im się otworzyć. Podczas zajęć mają możliwość nawiązać relacje i wspólnie pracować nie tylko z innymi dziećmi, ale też z rodzicami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz