Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zamontować w domu pompę ciepła?

Dlaczego warto zamontować w domu pompę ciepła?

W trakcie budowy domu podejmujemy wiele decyzji, których konsekwencje będą nam towarzyszyć przez dłuższy czas. Jedna z nich dotyczy wyboru sposobu jakim będziemy ogrzewać budynek. Dużą popularność zdobywają pompy ciepła, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. Czym jest pompa ciepła i dlaczego warto rozważyć jej instalację w domu? Odpowiadamy!

Pompa ciepła - podstawowe informacje

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, którego działanie opiera się na założeniach termodynamiki. Zgodnie z zasadami fizyki ciepło przepływa z obszarów, w których jest go więcej do obszarów, w których jest go mniej. W przypadku pompy ciepła proces ten zostaje odwrócony, gdyż pobiera ona energię cieplną, pochodzącą z zasobów naturalnych (obszar chłodniejszy) i przemieszcza ją do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku (obszar cieplejszy). Aby pompa mogła prawidłowo pracować potrzebuje zasilania energią elektryczną. Zasoby naturalne, z których korzysta to tzw. odnawialne źródła energii, takie jak: ciepło geotermalne, wód gruntowych i powierzchniowych oraz ciepło powietrza. Decydując się na takie rozwiązanie ogrzewania domu warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w montażu pomp ciepła. Do takich przedsiębiorstw należy GMK Modern Sp. z o. o. Chłodnictwo i klimatyzacja, którego siedziba znajduje się w Rawiczu.

Budowa i proces działania pompy ciepła

Wśród elementów pompy ciepła wyróżniamy:

  • parownik
  • skraplacz
  • sprężarkę
  • zawór dławiący.

Jak dokładnie przebiega cały proces? Pompa pracuje w obiegu zamkniętym, w którym krąży tzw. czynnik roboczy. Na początku energia pobierana jest ze źródła dolnego, w zależności od rodzaju pompy, źródłem tym może być powietrze, grunt lub wody gruntowe. Czynnik roboczy, czyli mieszanina cieczy i gazu, dostaje się do parownika, gdzie odparowuje i pobiera ciepło z otoczenia. Następnie czynnik (para gazowa) jest zasysany przez sprężarkę, w której wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Dalej trafia on do skraplacza, gdzie zmienia swój stan skupienia (skrapla się) i przekazuje energię do instalacji grzewczej (źródło górne). Ostatnim krokiem obiegu jest redukcja ciśnienia i temperatury przez zawór dławiący, dzięki temu cały cykl rozpoczyna się na nowo.

Zalety pompy ciepła

Ten rodzaj ogrzewania ma wiele zalet. Pompy ciepła są bardzo ekologiczne i nie zanieczyszczają środowiska. Jest to jedna z ich podstawowych  zalet. Paląc w piecu musimy najpierw rozpalić ogień, a później kontrolować jego temperaturę, natomiast pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają spalania drewna czy paliwa. Sam zakup pompy wiąże się z pewnym wydatkiem, jednak ich użytkowanie generuje niskie koszty. Warto również podkreślić, że pompy ciepła nie potrzebują specjalnych pomieszczeń, gdyż mogą one zostać zamontowane w dowolnym miejscu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz