Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto wybrać system rekuperacji?

Dlaczego warto wybrać system rekuperacji?

System wentylacji to powszechnie stosowane rozwiązanie nie tylko w obiektach o charakterze przemysłowym czy komercyjnym, ale również w budynkach mieszkalnych: wielorodzinnych i jednorodzinnych. Obok tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, w której ciąg powietrza wytwarzany jest przez kominy, coraz częściej spotkać można systemy rekuperacji. Jak działają i dlaczego warto je wybierać?

Czym jest  oraz jak działa rekuperacja?

Mianem rekuperacji określa się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W przypadku tego systemu ciąg powietrza wytwarzany jest przez maszynę. Rekuperator pozwala kontrolować ruch powietrza nawiewanego oraz usuwanego z pomieszczeń, a także odzyskiwanie ciepła z nagrzanego, ale zanieczyszczonego powietrza. Służy zatem przede wszystkim do wymiany zużytego powietrza na czyste, jednocześnie odzyskując część zgromadzonego ciepła. Tym samym system rekuperacji umożliwia nie tylko ogrzewanie powietrza, ale też oczyszcza je z zanieczyszczeń oraz alergenów.

Zasada działania rekuperatora jest dość prosta. Urządzenie stanowi centralny punkt instalacji, a jego praca opiera się na pobieraniu i wysyłaniu powietrza w dwóch przeciwnych kierunkach. Zimne i czyste powietrze z zewnątrz kierowane jest do budynku, natomiast brudne i wilgotne zaciągane z pomieszczeń przez tzw. anemostaty i wyrzucane na zewnątrz. Rekuperacja rozprowadza czyste powietrze po całym domu za pomocą kanałów wentylacyjnych o zróżnicowanej średnicy. Z tego powodu najwygodniejszym rozwiązaniem będzie montaż systemu jeszcze na etapie budowania domu, w czym pomóc może firma RKinstal. Oczywiście możliwa jest instalacja wentylacji w już istniejącym budynku, choć wiązać się to będzie z większymi kosztami oraz niedogodnościami podczas trwania prac.

Jakie zalety ma wentylacja z odzyskiem ciepła?

Lista korzyści płynących z używania systemu rekuperacji jest długa, ale na pierwszym miejscu wymienić należy oszczędności w zakresie ogrzewania budynku oraz zużycia energii. Rekuperator pozwala obniżyć wydatki na ogrzewanie o około 30%. Równie istotny jest pozytywny wpływ rekuperacji na jakość powietrza wewnątrz budynku. To natomiast ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz komfortu. Powiązane z tym korzyści wynikające z wykorzystania rekuperacji obejmują:

  • brak hałasu z otwartego okna,
  • możliwość sterowania ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego,
  • szybkie przewietrzanie pomieszczeń,
  • szybkie usuwanie wilgoci,
  • szybkie usuwanie zapachów,
  • mniejszą ilość kurzu w mieszkaniu,
  • brak owadów wiosną i latem,
  • możliwość chłodzenia lub dogrzewania powietrza,
  • możliwość pełnego zautomatyzowania systemu,
  • możliwość połączenia z instalacjami inteligentnego budynku.

Jak zatem widać, powodów, dla których rekuperacja zyskuje coraz większą popularność, jest wiele. Pamiętać przy tym należy, że w każdym domu niezbędny będzie system wentylacji. Mając do wyboru wentylację grawitacyjną i rekuperację, wybór staje się oczywisty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz