Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto stosować podłogi rusztowe w oborach, chlewniach oraz innych budynkach inwentarskich?

Dlaczego warto stosować podłogi rusztowe w oborach, chlewniach oraz innych budynkach inwentarskich?

Żeby zapewnić odpowiednie warunki i dobrobyt zwierząt, należy dbać o każdy element budowy obór oraz chlewów: od fundamentu aż po dach. Używanie wysokiej jakości odpowiednio dobranych materiałów budowlanych jest gwarancją trwałości i bezpieczeństwa. Powinny być odporne na niekorzystne warunki środowiskowe panujące wewnątrz budynków. Czym są podłogi rusztowe i dlaczego warto zastosować je w pomieszczeniach inwentarskich?

Czym są podłogi rusztowe?

Jest to specjalny system podłogowy, który umożliwia zachowanie czystości w budynkach inwentarskich. Składa się z charakterystycznych płyt wyposażonych w szczeliny oraz kanałów odprowadzających, które umiejscowione są bezpośrednio pod nimi. Podłogi rusztowe są alternatywą dla tradycyjnych i niegdyś powszechnych systemów utrzymywania zwierząt na ściółce płytkiej oraz głębokiej.

Oszczędność słomy i pracy

Podłogi rusztowe są wybierane coraz częściej, głównie ze względu na swoją dużą funkcjonalność. Utrzymanie czystości na rusztach nie wymaga dużego nakładu pracy, jak jest to w przypadku systemów ściółkowych, które wymagają regularnego podścielania oraz ręcznego wybierania nagromadzonego obornika. Ponadto, słoma może uczulać zwierzęta oraz podrażniać błony śluzowe.

Beton czy plastik?

Ruszty występują w dwóch popularnych wersjach: plastikowej oraz betonowej. Większość hodowców bydła i trzody zapewnia, że to betonowe mają najwięcej zalet i są przede wszystkim tanie. Obecnie na rynku są dostępne ruszty z nienasiąkającego betonu, co pozwala na jeszcze dokładniejsze czyszczenie. Można je znaleźć między innymi na stronie producenta www.thye-lokenberg.pl.

Mają one optymalną, szorstką powierzchnię, która uniemożliwia ślizganie się racic nawet przy dużej wilgotności. Ich konstrukcja powinna być mocna i umożliwiać swobodne poruszanie się zarówno zwierząt, jak i pracowników. Ruszty plastikowe są nieco droższe i przeznacza się je głównie dla macior z małymi prosiętami, nie nadają się dla bydła.

Gwarancja czystości – 3 rodzaje kanałów odprowadzających

W obrębie podłóg rusztowych wyróżnia się trzy rodzaje odprowadzania odchodów zwierząt do spodnich kanałów:

  1. Kanały prostokątne ze zgarniakami. Zgarniaki to urządzenia mechaniczne, które zajmują się zbieraniem wierzchniej warstwy gnojówki i wtłaczaniem jej do znajdujących się pod rusztami kanałów.
  2. Kanały spłukiwane strumieniem wody – konieczne jest dość duże ciśnienie.
  3. Kanały do samospływu – działają na zasadzie grawitacji. Zdarza się, że mimo wszystko system ten musi być wspomagany strumieniem wody.

Stosowanie ruszt pozwala więc na zachowanie czystości przez 24 godziny na dobę przez cały rok, bez konieczności angażowania wielu pracowników.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz