Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto rekultywować tereny poprzemysłowe?

Dlaczego warto rekultywować tereny poprzemysłowe?

Podstawą funkcjonowania gospodarki, zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym, w gminach czy powiatach, jest pozyskiwanie zasobów naturalnych. Niestety zachodzące na przestrzeni lat procesy doprowadzają do degradacji terenów, a po zakończeniu eksploatacji złoża, pozostają tereny o niskiej wartości ekologicznej. W celu przywrócenia naturalnego środowiska na tych terenach warto przeprowadzić ich rekultywację.

Zalety przeprowadzenia rekultywacji terenów zdegradowanych przez przemysł

Z ekologicznego punktu widzenia rekultywacja jest posunięciem bardzo potrzebnym. Da się również wskazać korzyści z rekultywacji terenów pokopalnianych, czy poprzemysłowych dla gospodarki regionu bądź społeczeństwa. Profesjonalna i konsekwentnie przeprowadzona rewitalizacja zdegradowanych terenów umożliwia odtworzenie oryginalnej roślinności i powrót zwierząt. Takie tereny mogą zostać wykorzystane jako tereny rolnicze, leśne, czy rekreacyjne, albo nawet jako rezerwa terenów pod urbanizację.

Inwestycja w rekultywację daje szerokie możliwości lokalnej społeczności, dzięki podniesieniu wartości użytkowej i środowiskowej terenów, podnosi też prestiż jednostki samorządowej, która zdecydowała się na taką inicjatywę. Zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy ekologia, ochrona środowiska i klimatu, zyskują na znaczeniu, inwestycje w rewitalizację i rekultywację traktowane są z coraz większą powagą. Rekultywacja jest też wymagana przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska.

Na czym polega rekultywacja terenów zdegradowanych?

W ramach rekultywacji terenów pogórniczych nadaje się lub przywraca terenom zdegradowanym, zwłaszcza takim jak kamieniołomy, wyrobiska, czy kopalnie odkrywkowe – nową wartość użytkową. Rekultywacja polega na przeprowadzeniu szeregu zabiegów, które pozwolić mają na dalsze użytkowanie tych terenów w nowy sposób, który zarazem pomaga w odtworzeniu ich wartości środowiskowej i ekologicznej. W zakresie prac rekultywacyjnych wykonywanych przez firmę Drobas II są między innymi niwelacje terenu, prace ziemne, nasadzenia roślinności, odwadnianie terenów i przywrócenie prawidłowych stosunków wodnych, przy pomocy systemów rowów otwartych lub drenów.

Ciekawostką w ofercie tej firmy są też prace hydrogeotechniczne, polegające na budowie małych zbiorników wodnych, takich jak stawy, czy oczka wodne, które mogą stanowić urozmaicenie terenów rekultywowanych. Potrzebna może być także budowa, modernizacja lub uszczelnienie wałów przeciwpowodziowych i grobli. Warto zadbać o poprawę stanu terenów, zwłaszcza zdegradowanych przez przemysł.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz