Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto pić owcze mleko?

Dlaczego warto pić owcze mleko?

Na polskim rynku najłatwiej jest dostać mleko krowie. Ma ono różną zawartość tłuszczu, sprzedawane jest w kartonach i w butelkach. Dzieje się tak, ponieważ krowy są najbardziej wydajne, jeśli chodzi o produkcję mleka. To jednak nie są jedyne zwierzęta gospodarskie, od których pozyskuje się ten surowiec - mleko owiec jest zdecydowanie zdrowsze, zawiera więcej składników odżywczych. Czy warto je pić?

Mleko owiec - przeznaczenie

Mleko owiec do picia nie jest zbyt popularne w Polsce. Jest trudno dostępne w ogólnej sprzedaży, ponadto ma dość specyficzny smak oraz zapach i jest zdecydowanie droższe niż tradycyjny nabiał. Na całym świecie wykorzystuje się je przede wszystkim do produkcji serów. Są to oscypki, ser feta czy ser pecorino. 

Firma Piotra Krężołka - Fph „Alex” - oferuje wysokiej jakości sery górskie, które produkowane są z naturalnego mleka.

Poza serami mleko owcze doskonale sprawdza się w domowej kuchni. Można z niego przyrządzić jogurt, twaróg albo wykorzystać je jako dodatek do wypieków.

Skład owczego mleka

Mleko owiec jest bardzo tłuste, dwa razy bardziej niż mleko krowie. Składa się przede wszystkim z krótkich łańcuchów kwasów tłuszczowych, które są szybko trawione przez organizm i łatwiej przyswajalne niż to pochodzące od krów. Jest wysokokaloryczne, jednak różne badania dowodzą, że regularne picie mleka owczego pomaga obniżyć ogólny poziom cholesterolu.

Ponadto takie mleko zawiera bardzo dużo białka, magnezu i wapnia, a także witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B.

Należy pamiętać, że skład oraz walory smakowe mleka mogą się różnić w zależności od warunków życia zwierzęcia, a także ze względu na sposób i rodzaj żywienia. Dlatego podczas zakupów warto w pierwszej kolejności zweryfikować pochodzenie wyrobów lub samego mleka.

Kto powinien pić owcze mleko?

Mleko produkowane przez owce jest odpowiednie dla osób w każdym wieku. Jednak ze względu na dobry skład i właściwości prozdrowotne, poleca się je włączyć do diety ludziom mającym problemy skórne (ze względu na zawartość witamin A i E), o obniżonej odporności (witamina A, C, E), narażonym na wystąpienie osteoporozy lub innych chorób związanych z układem kostnym (duża zawartość wapnia), a także kobietom w ciąży, które potrzebują dużo wapnia oraz magnezu, aby utrzymać siebie i płód w dobrym zdrowiu.

Nie jest prawdą, że mleko produkowane przez owce nie ma laktozy. Wcale nie musi być też odpowiednią alternatywą dla ludzi mających uczulenie na białka mleka krowiego, ponieważ w takim wypadku może wystąpić reakcja krzyżowa.

Osoby będące na diecie odchudzającej powinny uważać, ponieważ, jak już wspomniano, mleko owcze jest dwa razy bardziej kaloryczne niż mleko krowie. W związku z tym, podczas zrzucania kilogramów powinno się go pić po prostu mniej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz