Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto jeździć konno i kiedy można zacząć naukę?

Dlaczego warto jeździć konno i kiedy można zacząć naukę?

Jeździectwo wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem, co nie dziwi biorąc pod uwagę jaką przyjemność niesie siedzenie na końskim grzbiecie. Niezależnie od pory roku i pogody, można wybrać się na padok lub przejażdżkę po łąkach i lasach. Jednak, aby móc się tym cieszyć w pełni trzeba nauczyć się jeździć konno. Jak się do tego zabrać?  

Zalety jazdy konnej

O jeździe konnej można napisać wiele dobrego, jest to jeden ze sportów, który przynosi korzyści praktycznie w każdym aspekcie. Hippika wspaniale działa na całe ciało, wydawać by się mogło, że pracuje jedynie dolna część ciała, jednak nic bardziej mylnego! Podczas jazdy na końskim grzbiecie działają mięśnie łydek oraz ud, ale aktywują się również mięśnie pleców oraz tzw. głębokie, czyli odpowiadające za stabilizację całego korpusu. Wysiłek jest jednak umiarkowany, więc nie nastąpią żadne przeciążenia, a i o urazy trudno – chyba, że zaliczymy kontakt z glebą. Niewielki, acz stały wysiłek mięśni poprawią krążenie, co w połączeniu z przebywaniem na świeżym powietrzu wpływa na dotlenienie całego organizmu.

Jazda konna wspaniale wpływa nie tylko na ciało, które naturalnie wzmacnia się i staje się zwyczajnie zdrowsze, ale również przynosi ukojenie nerwom. Kontakt ze zwierzęciem oraz przyjemny, kołyszący ruch wpływają na redukcję stresu oraz podnosi poziom endorfin, więc pobyt w stajni i na padoku może pomóc lepiej radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Jazda konna jest również wspaniałym sposobem edukacji dzieci oraz młodzieży. Podczas kontaktu z koniem uczą się one, że zwierze to partner, który wymaga opieki, ale i życzliwości. Dzięki nauce jazdy mogą więc nauczyć się sporo o empatii oraz szacunku do zwierząt jako takich.

Nauka jazdy konnej – jak zacząć?

Zainteresowanie jeździectwem sprawia, że miejsc oferujących naukę jazdy konnej jest całkiem sporo. Do wyboru mamy szkółki jeździeckie, kluby oraz całe ośrodki ukierunkowane na naukę konne jazdy, które najczęściej zlokalizowane są z dala od miejskiego zgiełku, gdzie można cieszyć się świeżym powietrzem i przyrodą. Naukę jazdy konnej mogą rozpocząć nawet małe dzieci – pięcio- czy sześciolatki powinny poradzić sobie na grzebiecie kucyka. Grunt, aby były gotowe do tego psychicznie, czyli umiały wykonywać polecenia instruktora. Początkowy strach z pewnością szybko minie wraz ze spokojnym i miarowym kołysaniem w rytm końskich kroków. Na początek warto wybrać stajnię, która jest blisko naszego miejsca zmieszania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na obóz jeździecki. Sama jazda nie wymaga wielu przygotowań na początku, wszystkiego i tak nauczą nas instruktorzy. Nie ma specjalnej potrzeby, aby kupować specjalny strój jeździecki, bo akcesoria do jazdy bardzo często zapewnia organizator. 

Wczasy w siodle

Doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z jeździectwem to wszelkiego rodzaju „końskie” obozy. Kolonie tego typu organizują najczęściej gospodarstwa agroturystyczne, gdzie można jeszcze dobitniej poczuć klimat i łatwiej złapać „końskiego bakcyla”. Stadnina Elf, która znajduje się blisko serca Warmii i Mazur to wymarzone miejsce do nauki jazdy. Hodowane tutaj konie polskich ras, czyli małopolskie oraz hucuły to wspaniałe wierzchowce dla dzieci oraz młodzieży, a sielskie otoczenie pięknych, pagórkowatych terenów aż zaprasza do przejażdżek konnych. Kolonie z nauką jazdy konnej przygotują młodego jeźdźca nie tylko do siedzenia na grzbiecie, ale także oporządzania zwierząt, karmienia oraz dbania o ich ogólny dobrostan. Pozwala to nawiązać wyjątkową więź z tymi wspaniałymi zwierzętami, którą trudno porównać z czymkolwiek innym. Wakacje w siodle to nie okazja do nauki jazdy, ale także szansa na nawiązanie nowych znajomości oraz pewności siebie. Wyjazd do ekologicznego gospodarstwa agroturystycznego Stajnia Elf w Dercu świetnie sprawdzi się jako wczasy rodzinne, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Kolonie z nauką jazdy konnej najczęściej organizowane są podczas wakacji, chociaż wiele stadnin organizuje również krótsze turnusy poza sezonem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz