Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto jeść sery owcze?

Dlaczego warto jeść sery owcze?

Ser to produkt, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie jedzenia. Podawany jest między innymi jako składnik kanapek oraz dań na ciepło. Może też stanowić samodzielną przekąskę. Niektóre jego odmiany stosowane są w wyrobie słodkich deserów – z tradycyjnym sernikiem na czele. Najczęściej spotykamy sery wyrabiane z mleka krowiego, warto jednak rozważyć zastąpienie ich produktami owczymi. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.

Góralskie sery z mleka owczego

Jeżeli mówimy o wyrobach z owczego mleka, nie sposób pominąć naszych rodzimych góralskich produktów. Jednym z nich jest wyrabiany w Tatrach oscypek – w całości z mleka owczego. Rozpoznać możemy go po charakterystycznych kształtach i zdobieniu odciskanym w specjalnej drewnianej foremce. Najczęściej dostępny jest jako ser wędzony. Tradycyjnie mleko owiec po wydojeniu zlewa się przez lniane płótno do drewnianej kadzi. Następnie dodaje się klag, czyli wysuszoną i sproszkowaną podpuszczkę. Powstałą masę serową odciska się i formuje. Kolejny krok to moczenie przez dobę w solance, po czym sery poddawane są leżakowaniu i wędzeniu w dymie pochodzący z drewna sosnowego lub świerkowego.

Bryndza pochodzi ze Słowacji, ale wyrabia się ją również w Polsce. Cechuje się miękką, grudkowatą konsystencją oraz słonym smakiem. Inne sery owcze produkowane w Europie to Roquefort, Feta, Manchego oraz Pecorino Romano. Bliskie są im też korbacze, choć te wytwarzane są z mleka krowiego. Wspólną cechą wszystkich będzie przy tym wysoka zawartość soli oraz tłuszczu. Wydawać by się zatem mogło, że sery góralskie nie mogą być korzystne dla zdrowia. Tymczasem, mają one wiele zalet, z których mało kto zdaje sobie sprawę.

Korzyści z jedzenia sera owczego

Pierwsza kwestia, o jakiej należy wspomnieć to fakt, że białko mleka owczego nie wywołuje alergii, jak ma to miejsce w przypadku nabiału z mleka krowiego. Ponadto za spożywanie produkowanego z niego sera przemawia zwiększona zawartość wapnia, która pozytywnie wpływa na stan naszych kości i zębów. Produkty te zawierają kwasy tłuszczowe nasycone o średniej długości łańcuchach oraz duże ilości kwasów tłuszczowych nienasyconych Omega-3 w postaci kwasu linolowego, co pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a także wspiera odchudzanie i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ponadto jest lekkostrawny, zatem mogą go bez problemu jeść również niemowlęta i osoby starsze.

Jak tłumaczy gospodarstwo Jadwigi i Ryszarda Smoleniów, wszystkie wymienione wyżej właściwości sprawiają, że w ostatnich latach o tych wyrobach mówi się coraz więcej. Włączenie sera owczego do codziennej diety zalecane jest przede wszystkim osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy, jednak zyskają na tym również te zdrowe. Warto dodać też, że wysoka zawartość witamin z grupy B i minerałów poprawiają pracę układu nerwowego. W sytuacji, gdy brakuje nam czasu na prowadzenie aktywnego trybu życia, o zdrowie musimy zadbać właśnie przez prawidłowe odżywianie. Dlatego powinniśmy wybierać produkty wartościowe i nimi zastępować te spożywane dotychczas. Sery owcze będą doskonałą alternatywą dla produkowanych z mleka krowiego nie tylko ze względu na smak, ale również składniki odżywcze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz