Artykuł sponsorowany

Dlaczego umowę przedwstępną warto podpisać u notariusza?

Dlaczego umowę przedwstępną warto podpisać u notariusza?

Notariusz zajmuje się poświadczeniami, więc warto podpisać umowę przedwstępną w jego Kancelarii. Dzięki temu interesy obu stron są zabezpieczone. Nie znamy się na prawie tak jak notariusz, adwokat czy radca prawny, dlatego powinniśmy korzystać z ich wiedzy, by uniknąć strat wynikających z podpisania danego dokumentu, np. umowy kupna-sprzedaży nieruchomości.

Czym jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna jest zobowiązaniem dwóch stron do podpisania w przyszłości umowy przyrzeczonej. Stosowana jest bardzo często przy zakupie mieszkania lub innej nieruchomości, pod pewnymi warunkami. Umowa ta może mieć formę odrębnej umowy lub być postanowieniem, umieszczonym w innej umowie. Zwierana jest, kiedy strony nie chcą lub jeszcze nie mogą zawrzeć właściwej umowy, ale zależy im, by została w przyszłości podpisana. Przykładowo, podpisywana jest na zakup domu, na który nabywca musi zdobyć środki, czyli stara się o kredyt hipoteczny. Dzięki tej umowie ma pewność, iż po otrzymaniu pieniędzy, podpisze właściwą umowę i stanie się właścicielem domu. Ma pewność, że nieruchomość na niego czeka. Takie umowy są zawierane z deweloperami, którzy mając nabywców, mogą dokończyć inwestycję i uzyskać niezbędne zezwolenia dotyczących nieruchomości.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna powinna zawierać kilka istotnych zapisów, żeby dawała możliwość dochodzenia roszczeń, przez jedną ze stron. Musi być więc data zawarcia zobowiązania, określenie przedmiotu umowy sprzedaży, dane kupującego i sprzedającego oraz cena nieruchomości. Mogą być ujęte również inne postanowienia. Umowy przedwstępne są zawierane nie tylko przy transakcjach dotyczących nieruchomości, ale kontraktach, sprzedaży firm itp. Przede wszystkim umowa przedwstępna musi posiadać zapisy możliwe do spełnienia, które zostaną ujęte w przyszłości w umowie ostatecznej, która podpisana zostanie w Kancelarii Notarialnej. Jeśli umowa dotyczy nieruchomości, powinna posiadać datę jej zawarcia i realizacji transakcji, oraz wszystkie informacje na temat nieruchomości, czyli ustaloną cenę, adres, położenie, stan zabudowy i oczywiście dane osobowe stron: imiona, nazwiska, adresy, daty urodzenia, numery dowodów osobistych.

Jakie korzyści daje podpisanie umowy przedwstępnej u Notariusza?

Warto sporządzić umowę przedwstępną u Notariusza Katarzyny Ogonowskiej, żeby mieć pewność uczciwości transakcji. Choć nie ma takiego obowiązku, to warto skorzystać z pomocy prawnika. Umowa przedwstępna chroni na wypadek niewywiązania się z niej jednej ze stron. Łatwiej dochodzić swoich praw przed sądem. Często się zdarza, że umowa przedwstępna na zakup nieruchomości zostaje podpisana, a sprzedający np. znajduje innego kupca i do transakcji nie dochodzi. Wówczas można wystąpić na drogę sądową i wyrok sądu zastąpi podpis strony pod umową. Można też zablokować właścicielowi sprzedaż nieruchomości, wpisując do księgi wieczystej roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna podpisana w Kancelarii notarialnej daje możliwość dochodzenia odszkodowania, poprzez zamieszczenie w niej odpowiednich zapisów. Niewywiązanie się z umowy jednej ze stron, może skutkować także odpowiedzialnością karną, ponieważ dotyczy ona nie tylko sprzedaży domu czy mieszkania.

Opracowanie:
Gdańsk, Lendziona 16 lok. 4
tel. 58 349 44 99
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz