Dlaczego pszczoły są ważne i jak je chronić?

Dlaczego pszczoły są ważne i jak je chronić?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do wytworzenia zaledwie kilograma miodu pszczoły muszą zebrać nektar pochodzący aż z kilku milionów kwiatów! To spory wysiłek. Zbieranie nektaru to jednak nie jedyna zaleta pszczół. Przy okazji zapylają one rośliny oraz przyczyniają się do większego wydawania plonów przez owoce i warzywa. Dzięki pracy tych niewielkich owadów żywność mamy zarówno my, jak i inne zwierzęta. Dodatkowo pszczoły wytwarzają cenny kit pszczeli, który jest panaceum na różne dolegliwości. W sierpniu obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Dowiedz się, jak je chronić.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co zagraża pszczołom?

Niestety pszczoły miodne w tych czasach nie mają łatwo. Szczególnie groźne są dla nich pestycydy nadużywane przez człowieka. Nie sprzyja im również zmiana klimatu. Utrudnieniem staje się przemiana naturalnych terenów do celów rolniczych, co powoduje, że krajobraz staje się coraz mniej różnorodny i bogaty. Ostatnio słyszy się również o przypadkach niszczenia bądź kradzieży uli, co także zaburza pracę owadów. Na szczęście świadomość na temat roli pszczół w naszym życiu wzrasta i co jakiś czas powstają nowe inicjatywy i akcje promujące ważne treści.

Jak chronić pszczoły?

Tak naprawdę możemy pomóc pszczołom na co dzień, w szczególności, jeśli posiadamy ogródek. Najważniejsze to zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Oto kilka porad:

  • Jeśli masz ogródek, postaw na naturalne nawozy,
  • Podczas aranżacji ogródka zadbaj o jego urozmaicenie, posadź zarówno drzewa, krzewy, jak i kwiaty, poza tym możesz pomyśleć o ogródku skalnym z małym oczkiem wodnym lub wilgotnym mchem – pszczoły potrzebują do życia również wody; część miejsc pozostaw „dzikich”,
  • Wybieraj kwiaty kwitnące w różnych okresach, by pszczoły mogły zawitać do ciebie zarówno wczesną wiosną, jak i późnym latem – omijaj jednak rośliny inwazyjne, które może i pięknie wyglądają, ale mogą szkodzić naturze,
  • Nie wypalaj traw i liści, wykorzystaj je do kompostu,
  • Możesz pokusić się o wykonanie domku dla owadów, koniecznie z nieheblowanych i nieimpregnowanych desek.

Warto dodać, że pszczoły mogą żyć nie tylko na wsi czy pod miastem, ale także w samym centrum aglomeracji. Coraz więcej miast buduje „hotele” dla pszczół i ustawia je, np. na dachach budynków.

Poza tym sami rolnicy i pszczelarze mogą pomóc pszczołom. Rolnicy poprzez wzmacnianie bioróżnorodności upraw rolniczych oraz rezygnację ze stosowania pestycydów w uprawie roślin, a w zamian za to wybieranie rolnictwa ekologicznego. Pszczelarze natomiast poprzez ochronę uli, monitorowanie zdrowia zwierząt, sięganie po dobrej jakości pokarm dla pszczół czy inne nowoczesne rozwiązania jak akcesoria pszczelarskie w postaci czujników ciepła i wilgotności w ulu albo innowacyjny monitoring GPS pozwalający na śledzenie życia owadów.

Osa a pszczoła. Czym się różnią?

Na koniec kilka słów o różnicach między osami a pszczołami, ponieważ niektórzy wciąż mylą te owady. Przede wszystkim pszczoła w odróżnieniu od osy ma tylko jedno żądło. Gry ugryzie ofiarę, owad ginie. Dlatego tak ważne jest unikanie użądlenia pszczoły – również ze względów zdrowotnych – jeśli ktoś ma alergię, wtedy ugryzienie jest wyjątkowo niebezpieczne.

Zapobiegając ugryzieniom, chronimy więc zarówno siebie, jak i same pszczoły. Jeśli jednak dojdzie do przykrej sytuacji, trzeba pamiętać, że żądło jest trudne do usunięcia. Nie wolno go wyrywać, bo może to spowodować dostanie się do ciała jeszcze większej ilości jadu.

Jak chronić się przed ugryzieniem? Pszczoły nie lubią zapachu mocnych perfum i potu. Gdy owad znajdzie się blisko ciebie, przede wszystkim nie machaj rękami i nie odganiaj go, takie zachowanie może tylko rozdrażnić. Poczekaj spokojnie lub powoli udaj się w zacienione miejsce. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży