Artykuł sponsorowany

Dlaczego przy wymianie szyby czołowej auta należy dokonać kalibracji kamer i radarów?

Dlaczego przy wymianie szyby czołowej auta należy dokonać kalibracji kamer i radarów?

Nowe samochody coraz częściej wyposażane są w zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS). Najwięcej czujników „widzących”, co się dzieje wokół samochodu, umieszczonych jest w przedniej szybie, więc każda jej wymiana musi być połączona z kalibracją kamer i radarów. Czynność ta jest niezbędna, bo tylko odpowiednio wyregulowane elementy tego systemu pozwolą na bezpieczną eksploatację auta.

Jakie czujniki systemu ADAS znajdują się w szybie czołowej?

Przednia szyba samochodu jest „naszpikowana” elektroniką poprawiającą nasz komfort i bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu. Kamery umieszczone na szybie, w połączeniu z całym systemem wspomagania kierowcy, umożliwiają:

  • automatyczne hamowanie awaryjne,

  • utrzymanie pasa ruchu,

  • aktywny tempomat,

  • automatyczną zmianę świateł drogowych,

  • adaptację wiązki światła do warunków na drodze,

  • rozpoznawanie znaków drogowych.

Zobacz też: Kiedy wymagana jest wymiana szyb?

Po co wykonywana jest kalibracja czujników szyby przedniej samochodu?

W trakcie użytkowania auta obraz z kamer optycznych o wysokiej rozdzielczości jest nieustannie przetwarzany przez mikrokomputer. Dzięki temu system wspomagania kierowcy zbiera aktualne dane, które są wykorzystywane przez samochód do zapewnienia nam jak największego bezpieczeństwa na drodze. Pojazd musi odpowiednio „zareagować” w ułamku sekundy, więc łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo precyzyjne są to urządzenia. W związku z tym, że każde najmniejsze odstępstwo od ustawień fabrycznych kamer i radarów powoduje wadliwą pracę ASAD, „zwykła” wymiana szyby czołowej w samochodzie jest już ingerencją w cały ten doskonale zaprojektowany system naszego bezpieczeństwa. Z tego powodu wymagana jest pomoc firm takich, jak Dr AutoSzyba, które oferują także kalibrację kamer i radarów.

Czym jest kalibracja kamer i radarów w samochodzie?

Kalibracja systemów ADAS jest potrzebna zawsze, gdy zostało zaburzone położenie kamer i czujników samochodowych. Przy wymianie szyby przedniej auta często dochodzi do przemieszczenia się tych newralgicznych elementów i konieczne jest ich prawidłowe ustawienie, czyli tzw. kalibracja kamer i radarów. Jest to proces skomplikowany, wymagający dużej dokładności i musi przebiegać zgodnie z wytycznymi producenta danego samochodu. Odpowiednio przygotowany pojazd podlega zarówno licznym badaniom statycznym, jak i dynamicznym, podczas których dokonuje się kalibracji wszystkich niezbędnych czujników. Tylko tak przetestowane auto zapewni jego użytkownikowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa na drodze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz