Artykuł sponsorowany

Dlaczego należy wykonywać przeglądy grzewcze?

Dlaczego należy wykonywać przeglądy grzewcze?

System ogrzewania w gospodarstwie domowym powinien być bezawaryjny i nie generować niepotrzebnych kosztów. Jednak, aby było to możliwe, należy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wykonać przegląd instalacji grzewczej i wszystkich urządzeń. Dzięki temu można wykryć i zlikwidować usterki oraz upewnić się, że funkcjonowanie ogrzewania będzie bezpieczne. Więcej konkretnych informacji można znaleźć w dalszej części artykułu. Zapraszamy!

Przeglądy grzewcze — jak często należy je przeprowadzać?

Informacje o tym, jak często należy przeprowadzać przegląd instalacji grzewczych i kotłów przekazywane są bezpośrednio przez producentów. Jednak rozbieżności w zaleceniach są z reguły niewielkie. W większości przypadków powinno się sprawdzać stan techniczny minimum raz na rok.

Warto poruszyć także kwestię związana z tym, w jakich miesiącach zdecydować się na przegląd grzewczy. W praktyce wygląda to tak, że większość osób decyduje się sprawdzić stan techniczny urządzeń na ostatni moment, czyli tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Takie rozwiązanie nie jest w teorii błędne, ale czasami może przysporzyć niepotrzebnych problemów. Zazwyczaj jedną z komplikacji będzie wydłużony czas oczekiwania na przeprowadzenie konserwacji przez serwisanta.

Zachęcamy każdego do tego, aby nie zwlekał zbyt długo z kontrolą instalacji. Nigdy nie wiadomo czy nie pojawi się niespodziewana usterka, której usunięcie będzie kosztowne. Zawsze lepiej pomyśleć o takich sprawach wcześniej.

 

Jak wygląda przegląd i konserwacja instalacji grzewczej?

 

Jednym z głównych zadań serwisanta jest sprawdzenie, czy urządzenie grzewcze wraz z całą instalacją jest bezpieczne dla użytkowników i nadaje się do dalszego eksploatowania. Oczywiście na ten proces składa się wiele działań, które mogą się różnić w zależności od tego, z jakim rodzajem kotła grzewczego mamy do czynienia. Zazwyczaj jednak sprawdzanie stanu technicznego instalacji nie obędzie się bez:

 

●       Kontroli wentylacji kotłowni,

●       konserwacji kotła c.o.,

●       sprawdzenia ciśnienia oraz temperatury,

●       skontrolowania systemów sterujących,

●       sprawdzenia podłączenia elektrycznego,

●       kontroli pompy.

 

Jak się okazuje, nawet pozornie proste działania mogą zapobiec tragicznym w skutkach sytuacjom. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy w pomieszczeniu gdzie znajduje się urządzenie grzewcze, zachowany jest odpowiedni dopływ powietrza przez otwory nawiewowe. Obserwując pracę fachowca, można zauważyć, że przegląd rozpoczyna od kontroli wentylacji i jej wydajność w budynku.

 

Konserwacja kotłów to zadanie bardziej złożone, które zazwyczaj obejmuje czyszczenie oraz kontrolę wszelkich systemów. Jednak zakres prac różni się w zależności od tego, jaki rodzaj paliwa jest wykorzystywany w procesie spalania. O wiele częściej trzeba czyścić kotły, które wykorzystując paliwo stałe. W przypadku piecy gazowych sytuacja jest trochę lepsza. Jednak nie zmienia to faktu, że jakiekolwiek zanieczyszczenia, które znajdują się na ścianach w komorze spalania, ograniczają moc i wydajność, a także generują większe koszty eksploatacyjne.

 

Dlaczego warto korzystać z usług serwisów?

 

Prawidłowo działające ogrzewanie w każdym domu to efekt niezawodnego funkcjonowania wielu elementów w tym samym czasie. Wystarczy malutki przeciek lub nieprawidłowe ciśnienie, aby spowodować awarię. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług serwisu urządzeń grzewczych. Nie warto szukać drogi na skróty, zwłaszcza gdy stawką jest bezpieczeństwo wszystkich domowników. Zlecając przeprowadzenie przeglądu doświadczonym fachowcom z firmy Zubrzycki Serwis, można zapomnieć o jakichkolwiek problemach.

 

 

 

 

Opracowanie:
Lublin, J. Sawy 5 lok. 11
tel. 501 336 811
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz