Artykuł sponsorowany

Dlaczego mięso tak nam smakuje? Tajemnice najlepszych wędlin

Dlaczego mięso tak nam smakuje? Tajemnice najlepszych wędlin

Wiele osób nie może sobie wyobrazić dnia bez mięsa. Kiełbaski na śniadanie, pieczeń na obiad, wędliny na kolację – to dla mięsożerców idealne menu. Ale właściwie dlaczego mięso tak nam smakuje? I co robić, żeby mięsne posiłki były nie tylko smaczne, ale też zdrowe dla naszego organizmu? Odpowiedzi znajdziecie w artykule.

Piąty smak

Wyroby z mięsa naładowane są wyjątkowym smakiem, który fachowcy nazywają umami. Jaki to smak? Z pewnością wyjątkowy. Bardzo trudno go opisać, ale to właśnie on sprawia, że tak chętnie sięgamy nie tylko po mięso, ale także na przykład po sery, suszone pomidory, mięsne buliony czy sos sojowy. To właśnie umami sprawia, że mięso jest dla na tak pyszne. Ten trudny do zdefiniowania smak to dla naszego podniebienia prawdziwa uczta. Chociaż mięso znajduje się w menu ludzi od wieków, to umami odkryto dopiero w 1908 roku. Na trop tego smaku wpadł naukowiec z Uniwersytetu w Tokio, który zbadał smak bulionu dashi, przyrządzanego z wiórków ryby bonito i wodorostów kombu. Wskutek jego pracy powstał glutaminian sodu, odpowiadający za ten smak. Chociaż przez lata dodawano go do wielu produktów, to umami zostało uznane jako piąty smak dopiero w 2005 roku. W mięsie występuje on naturalnie, nie trzeba tu żadnych dodatków.

Uczta z tradycjami

Wielu mięsożerców zapomina, że liczy się nie tylko smak. Bardzo ważna jest też jakość spożywanego przez nas mięsa. Dlatego szykując sobie mięsną ucztę, zwróćmy uwagę na to, co właściwie ląduje na naszym talerzu. Przetwory mięsne, które możemy kupić w supermarketach, często mają wiele wzmacniaczy smaku i dodatkowych – niekoniecznie zdrowych – składników. Lepiej wyeliminować je ze swojej diety i zamiast tego postawić na tradycyjne wyroby, które są wytwarzane z pasją przez małe tradycyjne zakłady mięsne.

Smak na medal

Najlepsze wyroby mięsne powstają na bazie tradycyjnych przepisów, z wysokiej jakości mięsa. Taki wyjątkowy smak oferuje nam firma Szarek. Zakład przetwórstwa mięsnego. Przedsiębiorstwo od ponad 25 lat działa na Podkarpaciu. Firma słynie zwłaszcza ze swojej wiejskiej kiełbasy, boczku pieczonego z czosnkiem i kiełbasy leśnej. Udziec pieczony z kością tutejszej produkcji został wpisany na oficjalną listę produktów tradycyjnych. Jakość wykonania i fantastyczny smak wyrobów mięsnych produkowanych przez tę firmę potwierdzają dziesiątki nagród i certyfikatów.  Jeśli nie chcemy dać się zwodzić uwodzicielskiemu smakowi umami, który znajdziemy nawet w produktach kiepskiej jakości, ale zależy nam przede wszystkim na pysznych i zdrowych szynkach, kiełbasach i wędlinach, powinniśmy postawić na tradycyjne, sprawdzone wyroby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz