Artykuł sponsorowany

Dlaczego lekarz stomatolog kieruje pacjenta na pantomogram?

Dlaczego lekarz stomatolog kieruje pacjenta na pantomogram?

Choroby przyzębia czy zaawansowane problemy z próchnicą to sytuacje, w których konieczna jest precyzyjna ocena poszczególnych zębów. Umożliwia to pantomogram, czyli specjalne badanie, na jakie pacjentów kierują dentyści. Polega ono na wykonaniu zdjęcia panoramicznego wszystkich zębów, a nawet kości żuchwy czy szczęki. Co warto wiedzieć o pantomogramie i kiedy rekomendowane jest skorzystanie z takiego badania?

Nietuzinkowe zdjęcie rentgenowskie

Przed wykonaniem zdjęcia pantomograficznego pacjent przygotowywany jest podobnie, jak w przypadku klasycznego zdjęcia RTG. Pantomogram to bowiem badanie wykorzystujące właśnie promienie rentgenowskie, które umożliwiają dogłębne prześwietlenie całej szczęki i wykonanie jej panoramicznego obrazu. Wszelkie struktury anatomiczne są na takim zdjęciu powiększone, co jest ułatwieniem dla stomatologa. Może on lepiej dostrzec wszelkie zmiany chorobowe występujące u danego pacjenta.

Za pomocą zdjęcia pantomograficznego nie prześwietla się jednak wyłącznie zębów. Obraz przedstawia bowiem znacznie więcej – dentysta może ocenić na nim stan zatok szczękowych, a także najważniejszych kości: żuchwy oraz szczęki. Takie badanie może wykonać gabinet stomatologiczny MetroDent, który dysponuje aparatem umożliwiającym przygotowanie zdjęcia pantomograficznego. Dentysta na takie badanie kieruje pacjentów m.in. z chorobami przyzębia. Wykonanie specjalnego zdjęcia jest także kluczowe w przypadku innych dolegliwości stomatologicznych – jakich dokładnie?


Kiedy należy wykonać zdjęcie pantomograficzne?

Skierowanie na pantogram jest przede wszystkim przekazywane pacjentom, którzy kwalifikują się do leczenia ortodontycznego. Ocena stanu wszystkich zębów oraz kości żuchwy i szczęki pozwoli lepiej dobrać konkretny aparat wykorzystywany właśnie w ortodoncji. Zdjęcie pantomograficzne jest również istotne przy urazach szczęki czy ekstrakcji poszczególnych zębów. Bardzo często dentysta kieruje pacjenta na pantomogram w sytuacji, gdy u pacjenta planowane jest usunięcie tzw. zębów mądrości.

Zaawansowana próchnica to kolejna z dolegliwości, jaka najczęściej wymaga wykonania zdjęcia pantomograficznego. Dopiero po uzyskaniu dokładnego obrazu wszystkich zębów dentysta jest w stanie rozpocząć właściwe leczenie, eliminując tym samym próchnicę. Niekiedy jednak zainfekowanych zębów nie da się uratować – w tym wypadku konieczna jest wspomniana już ekstrakcja. Po takim zabiegu pacjenci decydują się często na uzupełnienie w postaci implantu – przed jego założeniem dentysta również skieruje pacjenta na pantomogram.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz