Artykuł sponsorowany

Dlaczego geodeta jest ważny na budowie? - oferta firmy GeoGlob

Dlaczego geodeta jest ważny na budowie? - oferta firmy GeoGlob

Geodeta przystępuje do pracy w momencie, gdy uzyskujesz pozwolenie na budowę obiektu. Jest ekspertem od pomiarów gruntów. Dokonuje pomiarów, sporządza mapę zasadniczą, wytycza budynek na działce, przygotowuje inwentaryzację powykonawczą. Sprawdza, czy prace zostały wykonane zgodnie z planem zagospodarowania działki i jej granic. Jeśli inwestycja została wykonana zgodnie z wytycznymi, nieruchomość zostaje oddana do użytku. Warto więc dowiedzieć się szczegółów dotyczących jego pracy i zapoznać się z ofertą firmy GeoGlob.

Czym zajmują się geodeci?

Geodeta z firmy GeoGlob jest niezbędny podczas realizacji inwestycji budowlanej. Współpraca z nim rozpoczyna się w momencie zakupu, a kończy po oddaniu budynku do użytku. Zadaniem specjalisty jest m.in. wytyczenie granic działki oraz wyznaczenie miejsc doprowadzenia przyłączy. Zajmuje się również sporządzaniem mapy geodezyjnej, wykonywaniem podziałów działek i pomiarów kontrolnych. Niezwykle ważna jest mapa zasadnicza terenu, ponieważ obrazuje aktualną sytuację na działce. Geodeta musi zaznaczyć granice działki, wszystkie budynki, tereny zieleni i podziemne sieci. Po skończonej budowie geodeta dokonuje inwentaryzacji, podczas której sprawdza, czy prace budowlane zostały przeprowadzone zgodnie z planem zagospodarowania działki, wraz z jej granicami. Powstaje kolejna mapka (powykonawcza) oraz opis budynku w formie tabelki.

Na czym polega geodezyjne wytyczenie budynku na działce?

Wytyczenie budynku na działce jest ważnym elementem rozpoczęcia budowy i wykonuje je geodeta. Przenosi budynek z projektu na działkę budowlaną, wyznaczając usytuowanie obiektu, względem granic, budynków obecnych na działce i otoczenia. Wytycznie budynku wykonuje się po wstępnych wykopach. Jeśli geodeta wytyczyłby punkty przed pracami ziemnymi, to musiałby wykonać pracę ponownie, ponieważ uległyby zniszczeniu. Po naniesieniu punktów kierownik budowy rozwija sznur, mając wytyczone osie ścian. Jeśli zostanie wykonane niewłaściwie i budynek zostanie wybudowany niezgodnie z projektem, inwestor będzie musiał przedstawić nowy projekt i ponownie uzyskać pozwolenie na budowę.

Jak wygląda inwentaryzacja powykonawcza budynku?

Po skończonej budowie, chcąc korzystać z budynku, musi zostać przeprowadzona inwentaryzacja powykonawcza, która polega na zgromadzeniu aktualnych danych działki. Wykonywane są dokładne pomiary geodezyjne, które muszą się pokrywać, z tymi jakie były wykonywane na samym początku, przez geodetę. Inwentaryzacja powykonawcza obejmuje nie tylko budynki, parkingi, wjazdy, ale też sieci wodociągowe, gazowe i elektryczne. Geodeta rejestruje wszystkie zmiany, jakie miały miejsce od rozpoczęcia do zakończenia prac budowlanych, nanosząc je na mapę zasadniczą. Po zakończeniu inwentaryzacji powykonawczej geodeta przekazuje kopię mapy inwestorowi i kierownikowi budowy, do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficzne oddaje operat mapy. Informacje są aktualizowane w ewidencji gruntów i budynków i w ewidencji sieci uzbrojenia terenu.

Skorzystaj z oferty firmy GeoGlob

Firma GeoGlob to przedsiębiorstwo z branży geodezyjno-kartograficznej, zlokalizowane w miejscowości Wilków. Właścicielem firmy jest Andrzej Bąk. GeoGlob oferuje szeroki zakres usług, takich jak tworzenie map do celów projektowych, tyczenia i prace realizacyjne, inwentaryzacje powykonawcze, ustalanie i wznowienia granic działek oraz podział nieruchomości. Ponadto firma zajmuje się sporządzaniem dokumentacji do celów prawnych, geodezyjną obsługą inwestycji, aktualizacją ewidencji gruntów i budynków oraz doradztwem inżynieryjnym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz