Artykuł sponsorowany

Dlaczego budowa domu pasywnego jest opłacalną inwestycją?

Dlaczego budowa domu pasywnego jest opłacalną inwestycją?

Zmiany związane z warunkami technicznymi nowopowstających budynków wprowadzone od 1 stycznia 2021 roku. Rosnące koszty ogrzewania, a co za tym idzie eksploatacji domów oraz troska o planetę sprawiły, że domy pasywne stają się coraz popularniejsze. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy budowa domu pasywnego jest na pewno opłacalną inwestycją w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji. 

Dom pasywny, czyli jaki?

Aby móc określić dom mianem budynku pasywnego, musi on spełniać szereg określonych warunków. Najważniejszy z nich dotyczy jego współczynnika przenikania ciepła, który nie powinien przekraczać 0,15 W/m(m2K). Dzięki temu zużywa on o wiele mniej od klasycznych domów energii wykorzystywanej do ich ogrzewania. 

Uzyskanie tak niskiego współczynnika przenikania ciepła w budynku wiąże się z zastosowaniem odpowiednich rozwiązań. Dlatego też grubość izolacji domów pasywnych jest o wiele większa niż domów klasycznych, a stosowane w nich okna to najczęściej modele z potrójnym szkleniem, wypełniane gazem szlachetnym oraz wyposażone w ramę wielokomorową, gwarantującą im pełną szczelność. W domach pasywnych istotne jest także ich usytuowanie względem stron świata, odpowiednio dobrany metraż oraz współczynnik przepuszczalności promieni słonecznych. 

Czy pomimo dużych kosztów budowy domy pasywne są opłacalne?

Wymienione powyżej rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że budowa domu pasywnego wymaga większych nakładów finansowych związanych, chociażby z zakupem odpowiednich materiałów, drzwi i okien, a także montażem systemu wentylacyjnego oraz źródeł energii bazujących na OZE. Pomimo to ich budowa jest wciąż opłacalna, gdyż dzięki swojej energooszczędności domy pasywne, na które z łatwością można przekształcić także budowane przez firmę ITS Koszalin gotowe domy drewniane, są tanie w późniejszej eksploatacji, a niekiedy przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań nawet całkowicie bezkosztowe.

Dodatkowe zalety domów pasywnych

Aby podkreślić opłacalność inwestowania w domy pasywne, warto także wymienić ich najważniejsze zalety oprócz niskich kosztów eksploatacji. Zaliczyć do nich można więc między innymi:

  • doskonały mikroklimat we wnętrzu domu pasywnego, 
  • brak problemów z wilgocią, dzięki stałej cyrkulacji powietrza,
  • wysoki stopień wyciszenia wnętrza domu,
  • rosnąca wartość domu z roku na rok,
  • możliwość sfinansowania niektórych związanych z jego budową prac za pomocą dotacji i dofinansowań unijnych, 
  • samoobsługowość domu, bez konieczności martwienia się zakupem opału do jego ogrzewania, 
  • ekologiczność. 

Jak więc widać inwestowanie w domy pasywne ma niemal same zalety.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz