Artykuł sponsorowany

Diagnozowanie i leczenie ropomacicza u suk w ofercie Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej „Akacjowa”

Diagnozowanie i leczenie ropomacicza u suk w ofercie Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej „Akacjowa”

Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna „Akacjowa” mieści się we Wrocławiu i działa na rynku od 2010 roku. Pracują w niej doświadczeni i wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy każdego dnia niosą pomoc zwierzętom towarzyszącym. Przychodnia dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym, który ułatwia precyzyjną diagnozę wielu schorzeń takich jak np. ropomacicze. Co to za choroba i dlaczego jest tak groźna dla suk?

Krótka charakterystyka choroby

Ropomacicze to ropne zapalenie macicy, które najczęściej rozwija się u suk między 6. a 8. rokiem życia. Jest to choroba, która zagraża życiu zwierzęcia i wymaga szybkiej interwencji weterynaryjnej. Jak informuje lekarz ze Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej „Akacjowa” – ropomacicze nie dotyczy jedynie narządów rozrodczych, ale całego organizmu, co spowodowane jest postępującą toksykacją. Co więcej, wypełniona ropą macica może ulec perforacji, efektem czego będzie zapalenie otrzewnej. Ropomacicze może mieć charakter otwarty lub zamknięty. W tym pierwszym przypadku właściciel suczki powinien zaobserwować ropną wydzielinę wypływającą z pochwy. Zdarza się jednak, że jest ona mylona z cieczką, zwłaszcza gdy podbarwiona jest krwią. Ropomacicze zamknięte trudniej zdiagnozować właśnie ze względu na brak tego charakterystycznego objawu. Jakie są inne symptomy choroby?

  • Brak apetytu,

  • ospałość,

  • częste oddawanie moczu,

  • twardy i nadęty brzuch,

  • wymioty,

  • gorączka,

  • wzmożone pragnienie.

Jak diagnozuje się ropomacicze?

Weterynarze ze Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej „Akacjowa” w pierwszej kolejności wykonują badanie USG. Dzięki nowoczesnemu aparatowi uzyskują dokładny obraz tkanek, co pomaga im zaplanować dalsze działania. Konieczne jest też pobranie cytologii, próbki krwi i wykonanie morfologii, by stwierdzić, czy w organizmie zwierzęcia zdążył rozwinąć się stan zapalny. Potem przychodzi kolej na badania biochemiczne krwi, dzięki którym można ocenić stopień uszkodzenia nerek i wątroby. Niektórzy specjaliści przeprowadzają także badanie moczu i robią zdjęcie RTG.

Na czym polega leczenie ropomacicza?

Leczenie ropomacicza to trudny i skomplikowany proces. Metodą z wyboru jest całkowita sterylizacja i wdrożenie przeciwzapalnych farmaceutyków oraz silnych antybiotyków. Trzeba również zadbać o prawidłowe nawodnienie suczki. Rzadziej stosuje się tylko i wyłącznie farmakoterapię. Należy podkreślić, że nieleczone ropomacicze może doprowadzić do śmierci suczki. Czy da się uchronić pupila przed tą groźną chorobą? Oczywiście. Wystarczy za młodu poddać suczkę sterylizacji. Ten zabieg niesie za sobą o wiele więcej zalet – zapobiega bezdomności zwierząt oraz ciąży urojonej, która prowadzi do, często niekorzystnych z punktu widzenia właściciela, zmian behawioralnych. Sterylizację suczki w konkurencyjnej cenie można wykonać w Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej „Akacjowa”. Tam też zwierzęciu zostanie zapewniona kompleksowa opieka weterynaryjna po zabiegu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz