Artykuł sponsorowany

Diagnostyka samochodowa – na czym polega i kiedy ją wykonać?

Diagnostyka samochodowa – na czym polega i kiedy ją wykonać?

Zmiany technologiczne na przestrzeni ostatnich lat i popularność diagnostyki samochodowej sprawiły, że mechanik samochodowy nie musi już szukać usterki po omacku. Elektronika zamontowana w aucie sama wysyła informacje na temat stanu pojazdu oraz jego sprawności. Na czym polega diagnostyka samochodowa i kiedy dobrze jest ją wykonać?

Niepokojące objawy

Są sygnały, które wysyła samochód, które powinny skierować nasze myśli ku diagnostyce samochodowej. Są to m.in.: zwiększone spalanie, utrata mocy w trakcie jazdy czy świecąca kontrolka na desce rozdzielczej, której nie możemy zaradzić samodzielnie (np.: poprzez wymianę oleju). Oprócz tego diagnostykę samochodową warto wykonywać profilaktycznie w sprawnych, wieloletnich autach przynajmniej raz w roku, by wykryć drobne problemy, które mogą zamienić się w duży koszt. Możemy też w ten sposób sprawdzić samochody, które dopiero zamierzamy kupić – wykryjemy dzięki temu ukryte usterki.

Specjalistami od diagnostyki samochodowej są pracownicy przedsiębiorstwa Autoserwis Speed Power. Wykonują oni kompleksową diagnostykę pojazdową, a następnie na jej podstawie dokonują niezbędnych napraw, m.in. silnika, układu hamulcowego, skrzyni biegów i wiele innych.

Rodzaje diagnostyki samochodowej

Kompleksowa diagnostyka samochodowa dzieli się na diagnostykę komputerową i zawieszenia, a także osobne diagnostyki poszczególnych układów. Ten pierwszy typ polega na podłączeniu komputera z odpowiednim oprogramowaniem (tzw. tester) do samochodu. Komputer pokładowy pojazdu wysyła informacje z kodami błędów – przekroczeniami parametrów każdego z podzespołów. Nie jest to zerojedynkowe wskazanie, co należy naprawić, ale nieoceniona wskazówka dla mechanika, czego może się spodziewać.

Drugi typ – diagnostyka zawieszenia – to sprawdzenie stabilności i kierowalności pojazdu. Badanie geometrii zawieszenia, czyli położenia i ruchu koła sprawdza się za pomocą detektora luzów i wymuszone drgania badające stan amortyzatorów. Każde stukanie w kołach, nierównomierne zużycie opon i inne sytuacje, które zwracają naszą uwagę na niesprawne działanie tego elementu pojazdu powinny nas skłonić do wykonania diagnostyki zawieszenia.

Działanie diagnostyki komputerowej

Komputer z oprogramowaniem do diagnostyki pojazdowej może być podłączony zarówno w miejscu, jak i w czasie jazdy. Dzięki temu program odbiera sygnały z niemal wszystkich układów samochodu. Wewnętrzny komputer pokładowy steruje silnikiem, a także wieloma podzespołami, w które wbudowane są układy diagnostyczne, zaprogramowane przez producenta. Zapisują one parametry. Jeśli któryś zostanie przekroczony, zaświeca się kontrola na desce rozdzielczej. Tę samą informację wysyła do komputera. Nie mówi to jednak mechanikowi, co wpływa na te przekroczenia. To jego osobista wiedza i doświadczenie muszą pomóc mu rozpoznać, czy błędy pojawiają się za sprawą zniszczenia elementu, poluzowania kabla, czy zalewania go płynem itp.

Opracowanie:
Piaseczno, Geodetów 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz