Artykuł sponsorowany

Diagnostyka medyczna w rozpoznawaniu chorób

Diagnostyka medyczna w rozpoznawaniu chorób

Właściwe rozpoznanie choroby lub dysfunkcji w pracy organizmu to podstawa do zaplanowania skutecznej kuracji i szansa na szybkie, całkowite wyzdrowienie. W diagnozowaniu pomagają nowoczesne technologie i aparatura medyczna, którą posiadają specjalistyczne przychodnie.

USG, EKG, RTG – istotne badania medyczne

Diagnozowanie chorób nie zawsze opiera się na podstawowym wywiadzie z pacjentem i przeprowadzeniu osłuchu za pomocą stetoskopu. Często problem bywa poważniejszy albo jego zdiagnozowanie wymaga dostarczenia większej liczby danych, dlatego lekarze pierwszego kontaktu zalecają konsultacje i badania w specjalistycznych pracowniach. Do tych najczęstszych zalicza się prześwietlenie rentgenowskie, znane jako RTG. Zapewnia ono pełne obrazowanie ciała człowieka z zastosowaniem w pełni automatycznego aparatu do radiografii cyfrowej, który nie tylko wykonuje zdjęcie, ale też je opisuje i archiwizuje. Zdjęcie następnie jest interpretowane przez radiologa. Z kolei USG, czyli ultrasonograf, umożliwia dogłębną diagnostykę wewnętrznych organów, w tym również narządów rodnych, tętnic i żył oraz serca. Najbardziej wyspecjalizowany jest elektrokardiogram rejestrujący wyłącznie elektryczną czynność mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej.

Audiometria i spirometria w diagnostyce

Poradnie specjalizujące się w leczeniu wielu chorób i zatrudniające lekarzy różnych specjalności, jak Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska. SPZOZ, posiadają również doskonale przygotowane i wyposażone pracownie audiometryczne i spirometryczne. Pierwsza z nich przeznaczona jest do badania słuchu i diagnozowania problemów z nim związanych. Specjalistyczne urządzenia umożliwiają ocenę reakcji organizmu na bodźce dźwiękowe aplikowane pacjentowi podczas testu. Na ich podstawie można stwierdzić istnienie niedosłuchu oraz określić jego wielkość. Z kolei w pracowni spirometrycznej przeprowadza się analizy pojemności płuc. Wyniki badań mają znaczenie w diagnozowaniu astmy, choroby obturacyjnej POChP, a także są pierwszym wskazaniem do badań w kierunku zmian nowotworowych. Wspominając o pracowniach diagnostycznych nie można również pominąć pracowni kardiologii wykonującej badanie holterowskie serca, holter ciśnieniowy oraz próby wysiłkowe

Laboratorium analityczne

Laboratorium to podstawowa pracownia niezbędna w każdej poradni lekarskiej, a te placówki, które takich pracowni nie posiadają, zawsze współpracują z laboratoriami zewnętrznymi lub zlecają badania do takich placówek niezależnych. Testy krwi, moczu i nieco rzadziej kału lub wymazów stanowią podstawową informację w diagnozowaniu bardzo wielu chorób, ale też mogą wskazać predyspozycje do ich występowania lub opisywać ogólny stan zdrowia. Przykładowo podwyższony poziom cukru to pierwszy sygnał do zmiany diety w celu zmniejszenia ryzyka cukrzycy. Wysoki cholesterol to sygnał do działania w eliminowaniu ryzyka miażdżycy. Badania krwi wykonywane są też profilaktycznie w diagnozowaniu stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych, niedoboru witamin i pierwiastków mineralnych oraz w dziesiątkach innych przypadków. W laboratorium można też oznaczyć grupę krwi przed planowaną operacją lub w okresie ciąży.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz