Artykuł sponsorowany

Dezynsekcja i dezynfekcja - czym się różnią i kiedy je stosować?

Dezynsekcja i dezynfekcja - czym się różnią i kiedy je stosować?

Dezynsekcja i dezynfekcja - te dwa słowa różni zaledwie jedna litera. Choć często błędnie używane są zamiennie, stanowią zupełnie dwie różne metody czyszczenia, które stosuje się w diametralnie innych przypadkach. Co je łączy, a co dzieli i kiedy która z nich będzie lepsza? Kto je przeprowadza?

Dezynfekcja

Dezynfekcja to doskonała oręż w zwalczaniu mikroorganizmów. Prowadzi do odkażenia, czyli zniszczenia drobnoustrojów z danych pomieszczeń czy powierzchni. Mowa tu zarówno o bakteriach i wirusach, jak i grzybach, pleśni (tzw. fumigacji) itp.

Do przeprowadzenia dezynfekcji używa się specjalnego sprzętu. Niszczy on mikroorganizmy za pomocą chemii i środków odkażających, wyparzania, promieniowania jonizującego i ultrafioletowego.

Nie trudno wyobrazić sobie powody, dla których powinna być przeprowadzona dezynfekcja. Ważne jest to na co dzień w przetwórstwie żywności czy szpitalach, ale także w wielu innych gałęziach przemysłu, w których grzyby i bakterie mogą zniszczyć półprodukty czy produkty. Wystarczy bowiem jedno zanieczyszczone miejsce, aby mikroorganizmy przeniosły się na wiele elementów w zakładzie. Działania dezynfekcyjne poprzedza sanitaryzacja, czyli wstępne czyszczenie, które pozwala na zmniejszenie skali ostatecznego odkażania.

Incydentalnie dezynfekcję prowadzi się także w pomieszczeniach, w których znajdowały się padłe zwierzęta lub zmarli ludzie. Ma to wpłynąć na bezpieczeństwo przebywania w nich w przyszłości.


Dezynsekcja

Dezynsekcja to działanie, które stosuje się zarówno w domu, jak i w firmach czy fabrykach, a nawet na terenach otwartych. Polega ono na usunięciu owadów, które są szkodnikami. Dezynsekcji można poddać pluskwy, karaluchy, mrówki, prusaki, pchły, wszy, korniki, mole, a nawet osy i komary! Specjalistycznymi środkami o różnym zastosowaniu usuwa się zarówno dorosłe osobniki, jak i ich larwy, jaja i gniazda, aby zapobiegać nawrotom problemu. Można to zrobić poprzez ich wyłapanie, wypuszczenie naturalnych wrogów, przeprowadzenie oprysków, ogień, lepy itp.

Dezynsekcja to działanie bardzo przydatne zarówno w domu, w którym pojawiają się niechciani goście, jak i na przykład na polach namiotowych, których właściciele chcą się pozbyć gryzących owadów, w fabrykach, w których szkodniki nie mają prawa się pojawić itd.

Zastosowanie powyższych metod w obiektach

Do tych i innych zadań specjalnych związanych z higieną i czyszczeniem obiektów bezwzględnie zatrudnijmy fachowców, takich jak firma Misi Robert Cupryjak. Tylko oni są gwarancją sukcesu i braku nawrotu tych problemów.

Specjaliści posiadają odpowiedni sprzęt, a także wiedzę pozwalającą na usunięcie zarówno konkretnych typów mikroorganizmów, jak i gatunków owadów. Muszą oni bowiem wiedzieć, na jakich powierzchniach przeżywają dane bakterie lub gdzie można potencjalnie znaleźć gniazdo konkretnego szkodnika, a metodę dopasować do pomieszczenia i tworzywa, z jakiego mają usunąć niechciane organizmy

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz