Artykuł sponsorowany

Deformacje i patologie stóp

Deformacje i patologie stóp

Deformacje i patologie stóp potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Tak proste czynności jak przemieszczanie się stają się prawdziwą katorgą. Ból, dyskomfort, ucisk, a nawet niemożność chodzenia to tylko niektóre ich skutki. Halluksy czy płaskostopie to niejedyne przypadłości, które dotykają społeczeństwo. Dowiedz się więc, jakie jeszcze deformacje obejmują te części ciała i jak sobie z nimi poradzić.

Deformacje i patologie stóp – jakie są znane?

Jedną z najczęściej wspominanych przypadłości są halluksy. Jest to choroba zwyrodnieniowa, która zniekształca stopy. Co ciekawe, dotyczy ona przede wszystkim żeńskiego grona. W wielu przypadkach jest dziedziczna – aż w 70 proc. występuje w linii żeńskiej z pokolenia na pokolenie.

Genetyczne predyspozycje to jedno, jednak na halluksy cierpi coraz więcej osób z nadwagą. Do tego chodzenie w wysokich butach, czy stojący tryb życia sprzyjają ich powstawaniu. Nierównomierne rozłożenie ciężaru skutkuje tym, że mięśnie stają się słabsze, krawędź stopy jest przeciążona, a paluch jest zbyt mocnym oparciem w czasie chodu.

Halluksy objawiają się dużym bólem i trudnościami w przemieszczaniu się. Niestety wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty. Czasami dyskomfort jest tak duży, iż utrudnia kupienie jakichkolwiek butów. Nierzadko też dochodzi do zapalenia wysiękowego kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego.

Do deformacji i patologii stóp zalicza się płaskostopie, zwane platfusem. Objawia się obniżeniem lub zupełnym zanikiem wysklepienia. Często jest to deformacja wrodzona, czasami porażenna. Skutkuje nawet powstaniem halluksów i zapaleniem torebek stawowych. Dokuczliwy obrzęk i ból mogą nawet uniemożliwić poruszanie się. Do płaskostopia może też prowadzić noszenie nieodpowiedniego obuwia czy częste przeciążenia stóp.

Deformacje stóp to także szpotawe kolana, zniekształcenia pięt, palce młotkowate czy paluch sztywny, który objawia się sztywnością stawu śródstopno-paliczkowego palucha.

 

Jak leczyć deformacje i patologie stóp?

Przede wszystkim warto najpierw zapobiegać – dlatego podstawą jest noszenie wygodnego obuwia. Leczenie deformacji i patologii stóp zaś powinno być przeprowadzane w specjalistycznych placówkach. Jak wyjaśnia ekspert z Gabinetu lekarskiego i medycyny pracy Janusz Kaliski, opiera się ono na rzetelnych konsultacjach, badaniach i korektach.

Pomoc specjalisty jest najważniejsza – bez tego można doprowadzić do jeszcze poważniejszych deformacji i bardziej zaawansowanych chorób. Nowoczesny sprzęt medyczny, wykwalifikowany personel, swobodna i przyjazna atmosfera – dzięki odpowiednim warunkom można sprawnie sobie poradzić z bolesnymi przypadłościami.  

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz