Artykuł sponsorowany

Decoupage - sztuka zdobienia przedmiotów i… sposób na stres

Decoupage - sztuka zdobienia przedmiotów i… sposób na stres

Decoupage zyskał na popularności w ostatnich latach. Doskonale wpisuje się bowiem w nurt produktów handmade. Jest to technika, która nie wymaga zdolności plastycznych, a jedynie dostępu do odpowiednich materiałów dekoracyjnych. Dzięki temu można stworzyć niepowtarzalne dekoracje do domu i mieszkania oraz obdarować bliskich własnoręcznie wykonanymi arcydziełami. Jak zacząć przygodę z decoupagem? Dowiesz się tego, czytając nasz poradnik.

Jak to z tym decoupagem właściwie było?

Choć już starożytni Chińczycy ozdabiali dekoracjami z papieru okna czy lampiony, to początków decoupage’u, jaki znamy dzisiaj, należy upatrywać z XVII w. w epoce baroku. Wszystko to za sprawą sprowadzanych do Europy ze wschodu mebli, zdobionych w ten właśnie sposób. Chwilowa fascynacja sprawiła, że decoupagem zajmowały się zarówno damy dworu, jak i rzemieślnicy. Entuzjazm ten jednak bardzo szybko przygasł, by odrodzić się w całej swej okazałości dopiero w czasach współczesnych.

Jak tłumaczą pracownicy sklepu internetowego Scrapek - przenikanie się wielu technik zdobniczych sprawiło, że nieco inaczej prezentują się wyroby decoupage’u w poszczególnych krajach europejskich. Polska technika jest mieszaniną niemieckiej metody przyklejania papieru i włoskich materiałów. Nie jest to bynajmniej rzemiosło na miarę mistrzów fachu - raczej jest traktowanego jako hobby, sposób na odstresowujące spędzenie wolnego czasu.

Na czym polega zdobienie metodą decoupage’u?

Słowo decoupage wywodzi się od francuskiego découpage i oznacza „ciąć”. Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN jest to technika zdobienia, polegającą na przyklejaniu do powierzchni przedmiotów dekoracji wyciętych z papieru. Można więc w ten sposób uatrakcyjniać wygląd szkatułek, butelek, flakonów, słoików, czy zastawy stołowej.

Słownikowa definicja nie oddaje jednak ducha decoupag’u. Tutaj bowiem artystą może zostać każdy, niezależnie od posiadanego talentu plastycznego. Wystarczy odrobina wyobraźni i podstawowe materiały plastyczne, by móc tworzyć małe arcydzieła.

Ta technika zdobienia jest mało skomplikowana, choć wymaga cierpliwości i zaangażowania. Trudno jednak wyobrazić sobie twórcę rękodzieła, który nie ma obu tych cech.

Jak więc - krok po kroku - zacząć przygodę z decoupagem? Przed rozpoczęciem zdobienia należy pomalować wybrany przedmiot farbą w dowolnym kolorze. Niektóre powierzchnie wymagają uprzedniego nałożenia podkładu, który zapewni barwnikowi większą przyczepność do śliskiego podłoża. Są to np. szkło, ceramika, czy metal. Na etapie prac przygotowawczych warto wyciąć z papieru lub serwetek elementy dekoracyjne. Mogą być to kwiaty, zwierzęta, a nawet bożonarodzeniowe, czy wielkanocne motywy. Kolejnym krokiem jest przyłożenie dekoracji do powierzchni przedmiotu i pokrycie jej klejem. Ruchy pędzlem powinny być delikatne i powolne, ponieważ pośpiech i gwałtowność mogą doprowadzić do naderwania delikatnego papieru. Wówczas cała dekoracja będzie wyglądała nieestetycznie.

Zwieńczeniem dzieła jest pokrycie lakierem całej powierzchni wraz ze zdobieniami.

To jednak tylko podstawy. Wraz z rozwojem zdolności manualnych i rzemieślniczych pasji można pokusić się o technikę tworzenia spękań na powierzchni przedmiotu, patynowanie, czy tworzenie trójwymiarowych dekoracji.

Zgodnie z zasadą, mówiącą o tym, iż piękno tkwi w szczególe, kluczem do tworzenia zachwycających dekoracji jest dbałość o wykończenia. To one bowiem są w decoupage’u najistotniejsze.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz