Artykuł sponsorowany

Dachy z wolim okiem – jakie pokrycie sprawdzi się najlepiej?

Dachy z wolim okiem – jakie pokrycie sprawdzi się najlepiej?
Wyznaczniki architektury klasycznej również w przypadku budownictwa jednorodzinnego mają swój ponadczasowy i niezwykle efektowny wymiar. Wymarzony dom, przypominający staropolski dworek, z pewnością może stać się doskonałym środkiem do podkreślenia oryginalności i gustu. To właśnie na tego typu obiektach spotkać możemy się z dachami skośnymi, na których znajdują się wole oka. Na jakie pokrycie się zdecydować, uwydatnić ten niewątpliwy atut?

Jaki rodzaj dachówki wybrać?

W tego typu przypadkach zdecydowanie najlepiej sprawdzi się karpiówka. Śmiało można powiedzieć, że jest to najmniejsza gabarytowo dachówka ceramiczna dostępna na rynku. Jej cechą charakterystyczną jest to, że do pokrycia 1m2 potrzebne będzie od 30 do nawet 40 sztuk. Zapewnia to przede wszystkim ogromną elastyczność, niezbędną to precyzyjnej obróbki wolego oka. Przejścia pomiędzy krzywiznami się na tyle płynne, że żaden inny rodzaj pokrycia nie jest w stanie zapewnić nawet zbliżonych rezultatów. Zasadniczo karpiówkę układać można na 2 sposoby. Mowa tu oczywiście o kryciu w koronkę i w łuskę. Z pierwszej opcji powinni skorzystać wszyscy inwestorzy, którym zależy na klasycznym wymiarze inwestycji.

Krycie w łuskę, choć może zostać uznane za znacznie efektowniejsze, wiąże się jednak z koniecznością podwójnego łatowania połaci, co oczywiście zwiększa koszty przedsięwzięcia. Warto również wiedzieć, że ze względu na stopień trudności procesu układania, prace dekarskie przebiegają nieco wolniej niż w przypadku dachówek klasycznych. Karpiówki występują w wersji naturalnej, angobowanej i glazurowanej. Ułatwia to indywidualną aranżację połaci dachowej. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak zachować nienaganną estetykę połaci?

W przypadku klasycznej dachówki, kiedy konkretne elementy dachu spotykają się pod kątem rozwartym, dekarze w celu uszczelnienia tego newralgicznego miejsca, stosują blacharską obróbkę koszową. Dla zapewnienia jak najlepszych właściwości wizualnych, na połaciach, na których mamy do czynienia z wolim okiem stosuje się tzw. miękki kosz, wykonany tylko i wyłącznie z dachówek, w tym również z dachówek funkcyjnych. Karpiówka jest pod tym względem absolutnie wyjątkowa. Na cały system składają się m.in. dachówki okapowe, kalenicowe, wentylacyjne, połaciowe wentylacyjne, skrajne i wykrojone. Wszystko po to, aby dachówka stwarzała na połaci wrażenie jednolitej i zjawiskowo pięknej struktury.

Ułożenie karpiówki zdecydowanie warto zlecić jedynie najbardziej doświadczonym dekarzom takim jak Zakład Remontowo Budowlany Dekarstwo 2 Sebastian Kopernacki. Inwestorzy mogą mieć wtedy pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane z troską o najmniejszy nawet detal. Wszyscy zainteresowani takim rozwiązaniem muszą także wiedzieć, że karpiówka uważana jest za jedno z najszczelniejszych i jednocześnie najszlachetniejszych pokryć dachowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz