Artykuł sponsorowany

Dachy płaskie – w jaki sposób doświetlić pomieszczenia znajdujące się na poddaszu?

Dachy płaskie – w jaki sposób doświetlić pomieszczenia znajdujące się na poddaszu?
Wyraźny wzrost zainteresowania wyznacznikami architektury nowoczesnej spowodował, że obecnie domy jednorodzinne przyjmują coraz prostszą formę. Dominujące dotychczas dachy spadziste stopniowo ustępują miejsca połaciom płaskim. Stwarza to jednak pewne problemy dotyczące doświetlenia pomieszczeń na poddaszu, ponieważ nie ma możliwości zastosowania klasycznych okien obrotowych. Odpowiedzią na oczekiwania inwestorów stały się świetliki. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest świetlik dachowy?


W bardzo dużym skrócie świetlik dachowy jest specjalistycznie zaprojektowaną konstrukcją, która odpowiada za „przeniesienie” promieni słonecznych z zewnątrz, do pomieszczeń znajdujących się wewnątrz domu. Składa się z kopuły oraz tunelu światłonośnego. Średnica elementu umieszczanego bezpośrednio na dachu może być różna, choć najczęściej waha się od 250 do nawet 550 milimetrów. Podobnie sprawa wygląda zresztą w przypadku kształtu. Świetliki mają przekrój prostokątny lub kwadratowy, choć zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się świetliki okrągłe, co ma oczywiście swoje praktyczne uzasadnienie.

Chodzi oczywiście o to, że taki kształt zapewnia nie tylko optymalny dostęp do promieni słonecznych w ciągu dnia, ale także zapewnia inwestorowi, że ten nie będzie musiał odgarniać z niego zalegającego śniegu w okresie zimowym. Kopuły nowoczesnych świetlików dachowych wykonywane są ze szkła lub z poliwęglanu.  Biorąc pod uwagę warunki panującej w naszej strefie klimatycznej, za rozsądniejszy wybór, należy uznać drugą opcję. A jak sprawa wygląda w przypadku wspominanych wcześniej tuneli światłonośnych?

Jaki tunel światłonośny wybrać?


Do świetlików dachowych produkowane są 2 typu tuneli – elastyczne oraz sztywne. Czym konkretnie się charakteryzują? W pierwszym przypadku mamy do czynienia z produktem wykonanym ze specjalistycznej folii. Giętkość tunelu zapewnia możliwość swobodnego manewrowania nim na poddaszach o skomplikowanym kształcie. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, iż każde zagięcie przyczyni się do zmniejszenia przewodnictwa światła, które w optymalnych warunkach wynosi nawet 85-90%. Bardzo ważną zaletą tego typu tuneli jest ich atrakcyjna cena, dlatego nawet przy ewentualnym rozdarciu folii podczas montażu, nie trzeba przejmować się radykalnym zwiększeniem kosztów.

Jeżeli jednak zależy nam na osiągnięciu 95-100% wydajności przewodnictwa świetlnego, to najlepszym rozwiązaniem staje się zakup tunelu sztywnego wykonanego z ocynkowanej i posrebrzanej stali. W tym przypadku warto jednak zadbać o to, aby tunel został poprowadzony w linii prostej, ponieważ elementy przedłużające lub kolanka kosztują nawet do 900 zł.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Tpd Ogrodowczyk, jednym z najczęściej zadawanych przez klientów pytań dotyczących świetlików jest to, czy pomieszczenie nie zostanie doświetlone jedynie w sposób punktowy? Producenci przewidzieli taką ewentualność. Każdy świetlik od strony pomieszczenia zakończony zostaje estetycznym plafonem wyposażonym w rozpraszacz światła. Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania żarówki LED, które po podłączeniu do sieci elektrycznej, zagwarantuje oświetlenie nocą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz