Artykuł sponsorowany

Dachówki ceramiczne – popularne rodzaje, proces wytwarzania

Dachówki ceramiczne – popularne rodzaje, proces wytwarzania

Dachówka ceramiczna jest bardzo popularnym materiałem, niezwykle często wykorzystywanym w formie pokrycia dachowego. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem rozwiązanie to doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w przypadku obiektów zabytkowych, poddawanych renowacji. Na rynku dostępnych jest kilka ciekawych propozycji – od tradycyjnych, po mniej standardowe. Przeczytaj artykuł i poznaj najpopularniejsze rodzaje.

Jak wytwarza się dachówki ceramiczne i jaki jest ich koszt?

Dachówki ceramiczne wyrabia się z gliny z domieszką margla. W późniejszej kolejności konieczne jest uformowanie dachówek oraz wysuszenie i wypalenie ich w specjalnym piecu. Wszystkie te czynności wykonywane są w oparciu o zaawansowany sprzęt, aczkolwiek materiał ten i specyfika wytwarzania sięga czasów starożytnych. Na dachówki najczęściej nakłada się farbę lub glazurę, aby nadać im odpowiedni kolor.

Cennik dachówek wypalanych z gliny jest bardzo różnorodny. Najczęściej cena jednej sztuki waha się w okolicach kilku złotych. Wiele zależy jednak od jej wymiarów i wykończenia. Aby obliczyć całościowy koszt wykonania dachu należy uwzględnić liczbę elementów potrzebnych na 1 m2. Oczywiście oprócz ceny dachówek koniecznie trzeba także wziąć pod uwagę koszty zakupu elementów wykończeniowych.

Rodzaje dachówek ceramicznych

Producenci i dystrybutorzy dachówek, jak np. firma Sobitex-Eko, zwykle posiadają w swoich ofertach szereg propozycji. Najpopularniejszym rodzajem dachówek ceramicznych są dachówki płaskie i wąskie, które kryją się pod nazwą karpiówki. Są one doceniane z uwagi na plastyczność, uniwersalność i łatwość montażu. Wykonywanie pokrycia z użyciem tej propozycji nie wymaga bowiem obróbki blacharskiej. Rozwiązanie to wyróżnia charakterystyczny kształt dolnej części, która może przybierać różne formy. Dachówki te można układać na dwa sposoby – w koronkę lub łuskę. Obydwie możliwości prezentują się bardzo estetycznie, dlatego sprawdzą się one zarówno w nowopowstałych budynkach, jak i w zabytkowych obiektach.

Choć dachówki karpiówki od lat święcą swoje triumfy, to jednak nie oznacza to, iż na rynku nie ma miejsca na inne, równie ciekawe propozycje. Klienci, którym zależy na nieco lepszym odprowadzaniu wody z dachu, często decydują się na dachówki faliste. Propozycje te nie wymagają docinania, ponieważ ich ilość w konkretnym rzędzie można dokładnie zaplanować w oparciu o wymiary dachu.

Opracowanie:
Kłodzko, Zajęcza 1
tel. 513 459 415
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz