Artykuł sponsorowany

Dachowe płyty warstwowe typu PIR – czy sprawdzą się na Twoim dachu?

Dachowe płyty warstwowe typu PIR – czy sprawdzą się na Twoim dachu?

W przypadku budynków z dachem płaskim – nowoczesne płyty warstwowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To właśnie za pomocą tego materiału można zadbać jednocześnie o pokrycie główne oraz o warstwę termoizolacji. Choć dostępnych rozwiązań technologicznych jest przynajmniej kilka, to wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się oferta dotycząca płyt typu PIR. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Płyty warstwowe PIR, czyli co?

Nowoczesne płyty warstwowe, które przez wykonawców potocznie nazywane są również kanapkami lub sandwichami, składają się z kilku warstw. Pierwszą z nich – patrząc od góry – stanowi zazwyczaj wysokojakościowa blacha ocynkowana, którą dodatkowo zabezpiecza się poliestrem lub poliuretanem w wybranym kolorze z palety RAL. W zdecydowanej większości przypadków przyjmuje ona formę trapezu lub panelu na tzw. rąbek zatrzaskowy. Stanowi zatem widoczną część pokrycia dachowego.

Kolejną częścią układanki jest natomiast warstwa termoizolacyjna, czyli w tym przypadku pianka poliuretanowa PIR. Całość konstrukcji zamyka również blacha – tym razem w wariancie płaskim. Tak zaprojektowana płyta warstwowa jest niczym innym niż gotowym od razu do użycia elementem montażowym przeznaczonym na dachy płaskie. Jej wykorzystanie pozwala przy jednym podejściu stworzyć szczelną, odpowiednio ocieploną oraz estetyczną połać dachową. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Zobacz też: Dachowe płyty warstwowe - jakie najlepiej wybrać?

Dlaczego akurat technologia PIR?

Płyty warstwowe dostępne są obecnie w wielu wariantach technologicznych. Ich termoizolacyjny rdzeń może stanowić zarówno spieniony polistyren, jak i wełna mineralna. Dlaczego zatem warto zdecydować się na piankę poliuretanową? Odpowiedzi jest kilka. Po pierwsze płyty wyprodukowane w technologii PIR są znacznie lżejsze od swoich standardowych odpowiedników, dzięki czemu prace montażowe mogą przebiegać znacznie szybciej.

Po drugie, poliuretan ma doskonałe właściwości w zakresie izolacji termicznej. Jego wykorzystanie w zasadzie eliminuje prawdopodobieństwo pojawienia się tzw. mostów termicznych. Świadczy o tym wartość współczynnika lambda na poziomie nawet 0,023 W/(m²·K).

Po trzecie natomiast, istotną zaletą płyt tego typu jest doskonały stosunek ceny do jakości, który w szczególności przy większych inwestycjach zawsze brany jest pod uwagę. Co zatem z samym montażem? Z pewnością warto powierzyć go w ręce doświadczonych specjalistów z firmy Solid, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności podejścia do każdego zlecenia w sposób indywidualny każdorazowo gwarantują klientom rzetelność i terminowość. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć także na doradztwo techniczne oraz przygotowanie szczegółowej wyceny. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz