Artykuł sponsorowany

Czytanie książek a zdrowie. Sprawdź, dlaczego warto czytać

Czytanie książek a zdrowie. Sprawdź, dlaczego warto czytać
Tylko sześć minut dziennie czytania książki wystarczy, by hormon stresu zniwelował się nawet o 68%.
Lektura wpływa również korzystnie na obniżenie ciśnienia tętniczego. Codzienne czytanie wzmacnia pamięć i chroni przed chorobą Alzheimera. Dzięki czytaniu mózg starzeje się znacznie wolniej, a nasze życie może wydłużyć się nawet o dwa lata. Jak systematyczne czytanie może wpłynąć na nasze życie?

Umiejętność czytania

Czytanie nie należy do naturalnych czynności. Umiejętność czytania jest znana ludzkości od około 5 tysięcy lat. Biorąc pod uwagę całą ewolucję, nie jest to wcale aż tak długo. Statystyki w zakresie czytelnictwa wskazują, że Polacy w dużej większości nie czytają. Wiele osób przyznało, że nie ma nawet ani jednej książki w domu. Takie podejście jest szkodliwe. Warto zatem przedstawić pozytywny wpływ czytania na naszą sprawność umysłową. Badacze dowiedli, że nawet jednak przeczytana książka, może przyczynić się do tworzenia się nowych połączeń między neuronami w naszym mózgu!

W czym pomoże Ci czytanie?

Dokucza Ci chroniczny ból? Masz problem z zasypianiem lub z jakością snu? Sięgnij po książkę! Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu przeprowadzili badania w tym zakresie. Wyniki informują, że czytanie książek jest porównywalne do terapii behawioralno-poznawczej. Taką terapię wykorzystuje się np. podczas leczenia depresji. Badania wykazały, że ludzie czytający lepiej radzą sobie w codziennym życiu. Czytanie to również doskonały sposób na relaks po całym dniu. Podczas czytania organizm relaksuje się, dlatego po lekturze śpi się nam znacznie lepiej. Księgarnie, takie jak Odeon, oferują wszelkiego rodzaju książki.

Twój mózg lubi czytać

Badania wykonane w New School of Social Research z Nowego Jorku dowodzą, że wraz z systematycznym czytaniem mogą rozwinąć się zdolności związane z szeroko pojętą empatią. Wystarczy jedna ciekawa książka i tydzień regularnego czytania. W księgarni czy w internecie znajdziesz dosłownie wszystko. Dzięki różnorodności książek znajdziesz coś, co cię interesuje. Zarówno czytanie, jak i słuchanie, doskonale wpływa na rozwijanie się społecznych, językowych i komunikacyjnych kompetencji, przede wszystkim u najmłodszych. Czytanie książek ma również niewątpliwy wpływ na naszą inteligencję.

Na pewno spotkałeś się z porównaniem mózgu do komputera. Książki są więc dla mózgu czymś w rodzaju charakterystycznego symulatora rzeczywistości. Poprzez czytanie nasz mózg systematycznie trenuje nasz umysł. Za pomocą fikcji przenosi w inny świat, odrywając od codzienności. Czytanie dłuższych tekstów to „gimnastyka” dla mózgu. Dzięki niej wydłuża i poprawia się nasza pamięć, a neuropalstyczność mózgu znacznie się zwiększa. Odpowiedzialne są za to tzw. neurony lustrzane, które działają na postawie mechanizmu pobudzającego ośrodki w mózgu, które związane są z odczuwaniem przyjemności.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz