Artykuł sponsorowany

Czyszczenie kamienia zabytkowego z firmą Konserwacja zabytków Daniel Nowacki

 Czyszczenie kamienia zabytkowego z firmą Konserwacja zabytków Daniel Nowacki

Jednym z materiałów najczęściej stosowanych w budownictwie i rzeźbie ze względu na trwałość, odporność i wytrzymałość był kamień. Jednak i on na przełomie lat ulega zniszczeniu i wytrzymuje kilkadziesiąt lat bez reparacji. Dlatego należy go czyścić i konserwować, aby utrzymać jego strukturę i wygląd. Zobacz, na czym polega czyszczenie kamieni z firmą Konserwacja zabytków Daniel Nowacki.

Przyczyny zniszczenia kamienia

Kamienie używane w budownictwie i architekturze ulegają zniszczeniu pod wpływem współdziałania takich czynników jak: woda i rozpuszczone w niej sole, grzyby, porosty i zanieczyszczone powietrze. Zniszczenia kamienia mogą zaistnieć wewnątrz niego oraz po jego zewnętrznej stronie. Na jego powierzchni może wystąpić czarna patyna, plamy, pęcherze, łuszczenie, a także odkształcenia, deformacje i ubytki. Woda działa niszcząco na kamienie wapienne lekkie i piaskowce, powodując rozpuszczanie, pęcznienie oraz wyrywanie składników skałotwórczych. Groźne są zniszczenia powstałe na skutek przemysłowych zanieczyszczeń powietrza. Niekorzystnie na materiał kamienny działają związki siarki i azotu, chlorowodory, a także dymy i płyny surowców mineralnych oraz organicznych. Zimą również śnieg niszczy kamień, zalega na dekoracjach i przechodzi w głąb struktury surowca. Uszkodzenia kamieni mogą być również spowodowane na skutek niewłaściwych i niefachowych prac konserwatorskich, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonego konserwatora z firmy Konserwacja zabytków Daniel Nowacki.

Metody czyszczenia kamienia zabytkowego

Czyszczenie kamienia jest jednym ze sposobów zahamowania procesów niszczenia surowca. Wybór metody czyszczenia zależy od typów elewacji, można wybrać mycie lub suche czyszczenie powierzchni kamiennej. Przed przystąpieniem do prac czyszczących konserwator z firmy Konserwacja zabytków Daniel Nowacki dokonuje szczegółowej ekspertyzy mającej na celu określenie rodzaju i stopnia zniszczenia materiału, grubości i głębokości zanieczyszczenia. Po stwierdzeniu rodzaju uszkodzenia, specjalista decyduje, czy wystarczy tylko czyszczenie, czy też będą konieczne dodatkowe prace remontowe lub konserwatorskie. Konserwatorzy stosują urządzenia do czyszczenia strumieniowo-ściernego mokrego i parowego, które wykorzystują mieszaninę wody, powietrza i materiału ściernego do usuwania zabrudzeń na kamieniach zabytkowych. Urządzenia pozwalają regulować ciśnienie oraz ostrość i twardość ścierniwa. Prawidłowe czyszczenie kamienia zależy od rodzaju użytego ścierniwa i przyłożonej siły oraz kąta podawania strumienia ścierającego. Specjaliści stosują szeroką gamę ścierniw, takich jak: pył korundowy, piasek kwarcowy, mączki marmurowe i dolomitowe, mielone łuski ryżowe i orzechowe itp. Bez względu na to, jakie kruszywo zastosuje konserwator ważne, aby kontrolował oczyszczany kamień, by nie zniszczyć naturalnej faktury i brył rzeźbiarskich. W wyniku czyszczenia powierzchni specjalista przywraca kamieniom ich pierwotną porowatość, a tym samym zdolność respiracji wody w kamieniu, czyli „oddychania”.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz