Artykuł sponsorowany

Czyszczenie hal produkcyjnych i przemysłowych suchym lodem

Czyszczenie hal produkcyjnych i przemysłowych suchym lodem

Utrzymanie hal przemysłowych i produkcyjnych w czystości jest wymogiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby produkować szybko, sprawnie i wydajnie, bez niepotrzebnych przestojów i z zachowaniem wszelkich standardów potrzebne jest utrzymanie maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych w nienagannej czystości. To od niej może zależeć i jakość produktu, ale i mniejsza ilość wypadków przy pracy. Zachowanie higieny maszyn i urządzeń jest wymagane nie tylko przy produkcji spożywczej, ale i w każdym innym przedsiębiorstwie. Czasem to od tego czynnika może zależeć także bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Czyszczenie przemysłowe przyjazne ekologii

Czyszczenie suchym lodem, czyli dwutlenkiem węgla w stałej postaci, jest możliwe, dzięki jego skłonności do sublimacji. To ona właśnie powoduje, że wykorzystanie suchego lodu w procesach czyszczących jest jedną z wyjątkowo ekologicznych metod dbania o higienę maszyn, urządzeń produkcyjnych i przemysłowy oraz całych linii produkcyjnych. Dzięki jego zastosowaniu nie dostajemy odpadu w formie ścierniwa, który powstaje przy użyciu detergentów, wody czy innych płynnych substancji czyszczących. Suchy lód jest ponadto substancją bezpieczną, bezwonną, nietoksyczną i niepalną, przez co i niezwykle ekologiczną.

Nakładanie suchego lodu na powierzchnię podlegająca czyszczeniu polega na wyrzuceniu suchego lodu ze zbiornika z niebywale wielka prędkością. Jak informują specjaliści od dezynfekcji z firmy Insterbud Krystiana Jałocha, ma on wtedy wyjątkowo niską temperaturę dochodząca niemal do -80 stopni Celsjusza. Wyrzucone w ten sposób cząsteczki łączą się z brudem, który znalazł się na ich drodze, odrywają go od czyszczonych powierzchni i sublimując wielokrotnie zwiększają swoją objętość, zmuszając brud do całkowitego odpadnięcia od maszyn i linii produkcyjnych. Oderwane w ten sposób zanieczyszczenia można wciągnąć odkurzaczem lub zebrać zmiotką.

Czy to warte zachodu?

Dlaczego czyścić powierzchnie właśnie w ten sposób, z wykorzystaniem suchego lodu? Czy to rzeczywiście tak ekologiczny sposób? Dwutlenek węgla występuje w przyrodzie w sposób naturalny. Jest neutralny dla środowiska, a jego normalne stężenia nie zagrażają ani florze, ani faunie. To nietoksyczny związek, który po prostu po wykorzystaniu i sublimacji włącza się w zwykły skład powietrza.

Czyszczenie suchym lodem jest i ekonomiczne i ekologiczne. Ekonomiczne dlatego, że nie powoduje konieczności wychładzania maszyn, ani długotrwałego wyłączania linii z produkcji. Można je wykonać w błyskawicznym czasie i zaraz po odparowaniu substancji czyszczącej zabrać się do ponownej pracy. Ekologiczne z wymienionych już wcześniej powodów.

Decydując się na rodzaj czyszczenia powierzchni hal przemysłowych i produkcyjnych, warto przemyśleć możliwość wykorzystania w tym celu suchego lodu, jako środka czyszczącego. Jest on przecież i neutralny dla środowiska i bezpieczny w wykorzystaniu. Nie jest ani toksyczny, ani żrący, w przeciwieństwie do dużej liczby wykorzystywanych w przemyśle detergentów.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz