Artykuł sponsorowany

Czynniki szkodliwe w środowisku pracy. Charakterystyka

Czynniki szkodliwe w środowisku pracy. Charakterystyka

Żadne środowisko pracy nie jest odporne na szkodliwe czynniki, które oddziałują na zdrowie i życie zatrudnionego. Bywają one mniej i bardziej niebezpieczne, a także zupełnie odmienne w różnych miejscach. Jak wiadomo, pracownik budowy jest narażony na inne ryzyko niż manager w korporacji. Szkodliwe czynniki dzieli się na trzy grupy: chemiczne, fizyczne i biologiczne. Co musisz o nich wiedzieć i jaki mają wpływ na Twoją pracę?

Podział czynników szkodliwych w miejscu pracy

Wśród czynników stwarzających zagrożenie, które występują w miejscach pracy, można wyróżnić:

  • niebezpieczne – wywołujące uraz,
  • szkodliwe – prowadzące do schorzenia,
  • uciążliwe – powodujące złe samopoczucie, nadmierne zmęczenie oraz pogarszające stan zdrowia.

Każdy pracodawca powinien tak zorganizować pracę i stanowiska, aby zapobiegać występowaniu któregokolwiek z powyższych czynników szkodliwych w pracy. Niestety, czasami nie da się ich uniknąć i je również dzieli się na trzy grupy.

  • Czynniki szkodliwe chemiczne – jest to najliczniejsza grupa, ponieważ dotyczy często rzeczy, na które nie masz wpływu. Są to dymy, gazy, pyły i opary, przedostające się zazwyczaj przez drogi oddechowe do organizmu.
  • Czynniki szkodliwe fizyczne – do tej grupy zalicza się m.in. warunki termiczne, np. w chłodni, hałas, drgania mechaniczne, promieniowanie czy pole elektromagnetyczne.
  • Czynniki szkodliwe biologiczne – wywołują choroby zakaźne lub alergiczne i są to np. pasożyty, grzyby lub wirusy.

Czynniki określa się na podstawie pewnych wartości, takich jak: najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS), najwyższe dopuszczalne natężenie (NDN), najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe (NDSCh) oraz najwyższe dopuszczalne stężenie pułapowe (NDSP). Między innymi tym zajmują się specjaliści dokonujący pomiarów szkodliwych czynników w miejscach pracy. Jak to wygląda?

Pomiary szkodliwych czynników w miejscach pracy

Pierwsze pomiary muszą być wykonane między innymi w przypadku otwarcia nowego zakładu pracy lub zmian w technicznym wyposażeniu. Nie może od nich minąć więcej niż 30 dni, a takimi usługami zajmuje się np. firma LBG Laboratorium Badawcze. Dysponując specjalistycznym sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą, profesjonaliści są w stanie dokonać pomiaru każdej z trzech grup czynników ryzyka – chemicznych, fizycznych, jak i biologicznych.  

Dokonywane pomiary hałasu, bezpieczeństwa obiektów energetycznych i telekomunikacyjnych, czy urządzeń medycznych mają na celu zredukowanie negatywnego oddziaływania na zdrowie pracowników. Opierając się na wartościach, takich jak NDN lub NDSP, profesjonalne firmy oceniają wszystkie szkodliwe czynniki w miejscu pracy. To informacje, które pozwalają określić, w jaki sposób można je ograniczyć lub zmniejszyć ich wpływ na pracowników, np. przez zastosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz