Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się torakochirurg?

Czym zajmuje się torakochirurg?

Torakochirurgia to dziedzina chirurgii, która specjalizuje się w leczeniu wad i urazów narządów klatki piersiowej. Leczenie skupia się na chorobach płuc, przepony, przełyku i śródpiersia. W związku z tym, iż torakochirurdzy nie zajmują się schorzeniami serca, są częstymi współpracownikami kardiochirurgów. Kim jest torakochirurg i czym się zajmuje? Zobacz.

Torakochirurg – kim jest?

Torakochirurgia to dziedzina medycyny zajmująca się chirurgią klatki piersiowej i chorobami tych okolic. Jest to jedna ze specjalizacji lekarskich blisko spokrewniona z chirurgią i kardiochirurgią. Torakochirurg jest więc lekarzem, który ukończył 5-letni kurs specjalizacyjny w zakresie chirurgii ogólnej z podspecjalizacją chirurgii klatki piersiowej. Uzyskał on wiedzę z zakresu chorób oraz patomechanizmów narządów klatki piersiowej, szczególnie tchawicy, oskrzeli i płuc.

„Najczęstszymi pacjentami torakochirurgów są osoby z niewydolnością oddechową, gruźlicą, nowotworami płuc i chorobami, które uszkadzają tkankę płucną i wymagają leczenia operacyjnego.” - wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Dudek z Gabinetu chirurgii i pracowni badań endoskopowych we Wrocławiu.

Co należy do zadań torakochirurga?

W zakresie obowiązków i kompetencji torakochirurga leży wykonywanie podstawowych badań diagnostycznych, takich jak:

  • gastroskopia – ocena górnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • bronchoskopia – badanie dróg oddechowych, wykonywane przy użyciu bronchoskopu,
  • rektoskopia – badanie końcowego odcinka układu pokarmowego,
  • ezofagoskopia – zabieg polegający na wziernikowaniu przełyku,
  • laparoskopia – badanie jamy brzusznej.

Wśród zabiegów, które wykonuje się w gabinetach torakochirurgicznych, coraz częściej można spotkać te mające na celu wczesne wykrycie nowotworów płuc. Torakochirurdzy we współpracy z onkologami i internistami podejmują się operacji mających na celu usunięcie komórek nowotworowych oraz biorą udział w prowadzonej chemioterapii i radioterapii.

Chirurdzy klatki piersiowej są też specjalistami, którzy są obecni podczas transplantacji płuc. Taka operacja, bardzo nowatorska, to często jedyny sposób na przedłużenie życia chorego. Wymaga doskonałej kooperacji lekarzy wielu specjalności, w tym również torakochirurgów.

Bardzo ważnym aspektem pracy chirurga klatki piersiowej są zadania polegające na profilaktyce chorób serca (we współpracy z kardiochirurgami) i płuc. Wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń lub zmian nowotworowych pozwala na szybkie i skuteczne wdrożenie leczenia, które
w późniejszej fazie choroby może być już nieskuteczne.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz