Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się pulmonolog?

Czym zajmuje się pulmonolog?

Choroby płuc i układu oddechowego to częste schorzenia, z jakimi zmagają się Polacy. Kiedy infekcja jest poważna, a lekarz rodzinny nie jest w stanie jej odpowiednio zdiagnozować, wtedy przychodzi czas na wizytę u pulmonologa. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista? Najważniejsze informacje na temat pracy pulmonologa znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Kim jest pulmonolog?

Pulmonolog to lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób układu oddechowego. Stawia on diagnozę oraz proponuje leczenie najwłaściwsze w danym przypadku. Do jego zadań należy także edukacja na temat działań prewencyjnych, które chronią pacjentów przed poważnymi zmianami płuc.

Co istotne, nie wszystkie infekcje układu oddechowego wymagają ingerencji pulmonologa. Kaszel czy ból gardła - z tymi objawami poradzi sobie lekarz pierwszego kontaktu. Pulmonolog diagnozuje natomiast poważniejsze przypadki, takie jak wady wrodzone układu oddechowego, czy m.in.:

  • astmę oskrzelową,
  • mukowiscydozę,
  • odmę płucną,
  • raka płuc,
  • gruźlicę,

czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Kiedy udać się na wizytę do pulmonologa?

Zazwyczaj to lekarz rodzinny daje skierowanie do pulmonologa, kiedy uważa, że jest to konieczne. Jednak każdy pacjent może udać się również na wizytę prywatną, jeśli czuję taką potrzebę. Na choroby płuc i układu oddechowego są szczególnie narażone osoby palące oraz bierni palacze. Powinni oni pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych.

Natomiast do niepokojących objawów, które sugerują, że należy udać się do pulmonologa, zalicza się m.in. ból i ucisk przy oddychaniu, przewlekły kaszel, świsty w płucach,  nawracające choroby układu oddechowego, plucie krwią oraz uczucie zmęczenia pojawiające się przy małym wysiłku.

Leczenie pulmonologiczne  

Leczenie pulmonologiczne różni się w zależności od choroby układu oddechowego. Niemniej lekarz specjalista w każdym przypadku rozpocznie wizytę od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Musi on poznać historię wcześniejszego leczenia, przyjmowane leki, tryb życia. To wszystko pozwala lepiej zrozumieć sytuację i ustalić źródło problemu. Fachową pomoc w zakresie leczenia chorób płuc znajdziecie w Gabinecie lekarskim Janusza Wyrwalskiego w Żywcu. Jeśli szukacie sprawdzonego lekarza specjalisty, warto się tam udać. 

Pulmonolog często kieruje pacjenta na dodatkowe badania, takie jak spirometria, aby ustalić wydolność płuc, a także bronchoskopia, podczas której można szczegółowo ocenić stan oskrzeli. Niekiedy konieczne jest także RTG. Na podstawie otrzymanych wyników, lekarz stawia diagnozę i ustala plan leczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz