Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy i kiedy warto się do niego udać?

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy i kiedy warto się do niego udać?
Dla każdego rodzica najważniejszą sprawą jest zdrowie dziecka. Podczas szczególnie pierwszych miesięcy życia naszej pociechy, nieustannie ją obserwujemy, gdyż dziecko nie jest w stanie samodzielnie poinformować nas o tym, co je boli, co mu dolega, przeszkadza. Konieczne są profilaktyczne badania i szybkie reakcje w razie zauważenia nieprawidłowości. W przypadku problemów dotyczących układu nerwowego, powinniśmy udać się do neurologa dziecięcego. 

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy? 

Neurolog dziecięcy to lekarz, odpowiadający za diagnozowanie i terapię schorzeń układu nerwowego – jest to rozległa dziedzina, obejmująca m.in. choroby nerwowo-mięśniowe, urazy okołoporodowe, mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę, zaburzenia mowy, migreny, bóle głowy, nadpobudliwość psychoruchową i inne. Ponadto neurolog dziecięcy zajmie się oceną rozwoju naszego dziecka i w razie potrzeby skieruje na badania obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego

Kluczowym elementem wizyty jest szczegółowy wywiad, dlatego warto się do niego przygotować. Lekarz wystawi diagnozę na podstawie zarówno prostych badań, polegających na przykład na wykonaniu konkretnych ruchów, jak i tych bardziej zaawansowanych, do których konieczne jest zastosowanie specjalistycznej aparatury – przykładowo EEG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. Po przeprowadzeniu szeregu badań możliwe jest wdrożenie leczenia lub skierowanie pacjenta do innego specjalisty, jeżeli dolegliwości nie są związane z zakresem działania neurologii. 

Wskazania do wizyty u neurologa dziecięcego

Niepokojące objawy są zauważane zwykle przez rodziców lub lekarza pediatrę. Głównym powodem takich obaw są odbiegające od normy zachowania dziecka czy przyjmowane pozycje, brak oczekiwanej reakcji na bodźce – na przykład dziecko nie zwraca uwagi na otoczenie i zaczynamy podejrzewać u niego zaburzenia wzroku lub słuchu. Innymi wskazaniami są m.in.: problemy z koncentracją, bóle głowy, napady drgawek, słabe postępy językowe, doznany uraz głowy. 

Konsultacje u specjalisty, takiego, jak Barbara Achtelik-Frolik lek. med., są wskazane również w sytuacjach, kiedy nie wystąpił żaden niepokojący objaw u dziecka, jednakże istnieje takie ryzyko ze względu na powikłania w trakcie ciąży. Wskazaniami są ciąże zagrożone, infekcje bakteryjne lub wirusowe, przebyte w trakcie ciąży, komplikacje zaistniałe podczas porodu, cesarskie cięcie czy też przedwczesny poród. Niekiedy zalecana jest wizyta u neurologa, kiedy dziecko znajduje się jeszcze w łonie matki.  
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz