Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się biegły rewident?

Czym zajmuje się biegły rewident?

Wiele przedsiębiorstw w ramach działalności notuje spore dochody, a także wydatki. Niektóre z tych podmiotów są zobowiązane do wykonywania regularnych badań sprawozdań finansowych. To pomaga zadbać o prawidłowe funkcjonowanie firmy. Wykonywaniem takich badań zajmuje się biegły rewident. Osoba, która ze względu na to, że uzyskuje dostęp do dokumentów finansowych firmy, musi być rzetelna i kompetentna. Ale kim tak właściwie jest biegły rewident?

Biegły rewident – kto to?

Biegły rewident, nazywany także audytorem, to osoba fizyczna, która jest niezależnym ekspertem od przeprowadzania szeroko pojętej rewizji finansowej. Tak więc zajmuje się wykonywaniem audytów finansowych, w ramach których szczegółowo weryfikuje i opiniuje sytuację finansową danej jednostki. Głównym celem jest sprawdzenie, czy podmiot przedstawia swoje finanse i majątek zgodnie ze stanem faktycznym, a także wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Aby móc wykonywać ten zawód, konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru biegłych rewidentów. To natomiast wymaga spełnienia szeregu warunków, takich jak:

  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, 
  • nieposzlakowana opinia, 
  • brak skazania prawomocnym wyrokiem, 
  • studia wyższe, 
  • odpowiednio długie doświadczenie, 
  • zdanie egzaminu.

Obowiązki biegłego rewidenta

Podstawowym i najważniejszym zadaniem biegłego rewidenta jest przeglądanie oraz badanie sprawozdań finansowych. Dzięki temu działalność zleceniodawcy, a co najważniejsze jego sytuacja finansowa zostają dokładnie skontrolowane. W ten sposób szybko wykrywane są wszelkie nieścisłości i równie szybko możliwe jest ich skorygowanie. Biuro rachunkowe Jacka Zembatego działające w Bolesławcu, w ramach usług świadczonych przez biegłego rewidenta oferuje również: prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych, przygotowywanie ekspertyz i opinii ekonomiczno-finansowych, a także doradztwo we wszystkich kwestiach związanych z finansami podmiotu.

Kto i kiedy korzysta z usług biegłego rewidenta?

Korzystanie z usług biegłego rewidenta w pewnych sytuacjach jest obowiązkowe. To, jakie jednostki są do tego zobligowane, określa Ustawa o rachunkowości. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami dotyczy to m.in. banków, zakładów ubezpieczeń, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz jednostek zajmujących się obrotem papierów wartościowych. Obowiązkiem objęte są także firmy, które spełniają dwa z trzech warunków – zatrudnianie min. 50 osób na pełen etat, suma aktywów bilansu na koniec roku min. 2,5 mln euro, przychody netto na poziomie min. 5 mln euro.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz