Artykuł sponsorowany

Czym wyróżniają się tłokowe sprężarki bezsmarowe?

Czym wyróżniają się tłokowe sprężarki bezsmarowe?

Wiele gałęzi przemysłu oraz urządzeń nie mogłoby funkcjonować bez wykorzystywania zjawiska sprężonego powietrza. W niektórych dziedzinach jednak wymagana jest jego wysoka jakość, jak również czystość, dlatego swoje zastosowanie znajdują w nich tłokowe sprężarki bezsmarowe. Dzięki swoim dobrym parametrom można je odnaleźć również w licznych domowych warsztatach.

Działanie sprężarki bezsmarowej

Bardzo często urządzenia te określa się również bezolejowymi, ze względu na to, że do ich prawidłowej pracy nie jest potrzebne żadne smarowanie. Wszystko to dzięki budowie pierścieni, które są wykonane z policzterofluoroetylenu (PTFE) bądź węgla i cechuje je niski poziom tarcia. Taka technologia pozwala na znaczne lub nawet całkowite wyeliminowanie przedostawania się oleju do zbiornika ze sprężanym powietrzem. Niemniej jednak sama zasada działania jest identyczna ze sprężarkami smarowymi, czyli poprzez ruch posuwisty tłoka. Duża zaleta tego rodzaju urządzeń to fakt, że wymaga on rzadszych zabiegów konserwacyjnych w porównaniu do sprzętu olejowego. Ponadto, jak podkreślają specjaliści z firmy GCS Compressor Products Int, która zajmuje się sprzedażą części do sprężarek i ich serwisowaniem, wiele z nich osiąga atrakcyjniejsze parametry.

Zastosowanie maszyn

Przede wszystkim są one doceniane wszędzie tam, gdzie w wydmuchiwane powietrze musi cechować się wysoką czystością. Stąd też sprężarki bezsmarowe najczęściej można spotkać w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, chemicznym, spożywczym, jak również w branży dentystycznej. Urządzenia są również polecane jako idealne rozwiązania do amatorskich prac w domowym warsztacie, na przykład malowania drewnianych konstrukcji lub niezbyt dużych powierzchni płaskich. Wykorzystuje się je również do pompowania kół w rowerze czy przedmuchiwania i czyszczenia zanieczyszczonych sprzętów ogrodowych lub domowych.

Eksploatacja urządzenia

O ile sprężarki bezsmarowe nie wymaga wymiany oleju, to należy kontrolować stan zużycia ich tłoka. Z reguły jego żywotność oscyluje w okolicach 60 godzin pracy, niemniej jednak przy częściach wysokiej jakości może się ona wydłużyć. Należy pamiętać, że wykorzystywanie urządzeń nie może odbywać się w trybie ciągłym. Najlepiej zastosować system w proporcjach 50:50. Dzięki temu, że nie trzeba ich smarować, są całkowicie bezpieczne dla środowiska oraz ich użytkowników, jak również proste w obsłudze. W porównaniu do sprężarek smarowych cechują się o wiele cichszą pracą, co jest niezwykle istotne w zastosowaniu przemysłowym na hali produkcyjnej, gdzie pracodawca musi zadbać o to, by natężenie hałasu nie przekraczało dozwolonych przez przepisy BHP norm.

Opracowanie:
Warszawa, Korkowa 167 lok. 211
tel. 22 810 25 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz