Artykuł sponsorowany

Czym wyróżniają się systemy suchej zabudowy?

Czym wyróżniają się systemy suchej zabudowy?

Specjaliści z branży budowlanej zalecają, by prace budowlane i wykończeniowe jak najczęściej przeprowadzać bez wilgoci technologicznej, o ile to możliwe. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści. Przede wszystkim w ten sposób możemy zaoszczędzić czas, który byłby potrzebny np. na wyschnięcie i związanie zapraw, klejów i innych środków stosowanych w budownictwie. Sucha zabudowa obecnie stosowana jest m.in. w miejscach użyteczności publicznej, np. w biurach. Kluczową rolę w suchej zabudowie odgrywają płyty kartonowo-gipsowe i profile aluminiowe.

Czym jest sucha zabudowa?

Sucha zabudowa to określenie metod wykańczania wnętrz, podczas których nie stosuje się wody zarobowej wykorzystywanej w procesach wiązania materiałów budowlanych. Wilgoć technologiczna stosowana jest np. w przypadku tynków i betonów. W suchej zabudowie wszystkie materiały montowane są mechanicznie albo klejem. Kiedyś głównym materiałem używanym do stworzenia suchej zabudowy były deski. Następnie wykorzystywano materiały drewnopochodne, czyli np. płyty wiórowe i pilśniowe, a także sklejki. Obecnie specjaliści od suchej zabudowy z firmy Q5 Systemy Suchej Zabudowy z Suszu w województwie warmińsko-mazurskim używają głównie płyt kartonowo-gipsowych, a także płyt gipsowo-włóknowych, paneli PVC, styropianu, wełny mineralnej czy gipsu.

Gdzie wykorzystuje się system suchej zabudowy i jak on wygląda?

Technika suchej zabudowy ma różne zastosowanie. Najczęściej używa się jej w celu stworzenia ścianek działowych w pomieszczeniach. Z tego wariantu chętnie korzysta się w biurowcach, kiedy zachodzi potrzeba rozdzielenia stanowisk pracy. Dzięki systemowi suchej zabudowy możliwe jest szybkie i efektywne podzielenie przestrzeni w budynku zgodnie z naszymi potrzebami. Zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych pozwala na stawianie ścian z izolacją dźwiękową, których konstrukcję stanowią profile aluminiowe. Zwykle używa się profili przyściennych i przysufitowych typu UW i słupków CW. Stelaż zwykle ma grubość 50, 75 albo 100 mm.

Profile do zabudowy UW można oklejać pianką wygłuszającą, dzięki czemu wszelkie dźwięki i drgania zostaną wyeliminowane. Kolejny krok to wstawienie słupków CW co 40 cm i przykręcenie do nich płyt w pozycji pionowej. Aby uzyskać lepsze parametry termoizolacyjne, przestrzeń w ścianie można wypełnić wełną mineralną. W zależności od potrzeb stosuje się jedną albo dwie warstwy pływ, które przytwierdza się wkrętami.

Największe zalety suchej zabudowy

Główną zaletą suchej zabudowy jest szybkość prac budowlanych i wykończeniowych. Wynika to z faktu, że podczas realizacji prac nie musimy czekać, aż materiały budowlane wyschną i zwiążą. Ponadto materiały budowlane używane w tej technologii są ogólnodostępne, a koszty związane z ich zakupem nie są wysokie. W ofercie sklepów z materiałami budowlanymi możemy nawet znaleźć kompletne systemy suchej zabudowy, które stworzone są przez jednego producenta. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż wszystkie części będą do siebie pasowały.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz