Artykuł sponsorowany

Czym wentylacja mechaniczna różni się od klimatyzacji?

Czym wentylacja mechaniczna różni się od klimatyzacji?

Jakość powietrza w domu oraz  pracy ma duży wpływ na nasz stan zdrowia i samopoczucie, dlatego warto zadbać odpowiednie systemy wentylacji lub klimatyzacji w tych miejscach. Klimatyzacja czy wentylacja mechaniczna – na które rozwiązanie warto postawić? To często zadawane pytanie. Aby zdecydować, warto dowiedzieć się więcej na temat obu tych systemów, które nierzadko mylone są ze sobą.

Klimatyzacja a wentylacja – czym się od siebie różnią te systemy?

Różnice między klimatyzacją i wentylacją są duże i warto się z nimi zapoznać, aby nie mylić ze sobą tych rozwiązań. Wentylacja to rozwiązanie gwarantujące dostęp świeżego powietrza do wnętrza, natomiast klimatyzacja, nie wymienia powietrza w danym pomieszczeniu, a jedynie poprawia jego parametry, co przekłada się m.in. na komfort temperaturowy.

Z wentylacją mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie ma miejsce przepływ powietrza. Podstawową rolą wentylacji jest usuwanie zużytego powietrza i zastępowanie go świeżym, natomiast sprawny systemy klimatyzacyjny pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego, przy odpowiedniej wilgotności powietrza. Rozwiązanie to jest więc szczególnie przydatne w gorących miesiącach letnich oraz w okresach jesienno-wiosennych, kiedy system klimatyzacyjny można wykorzystać jako alternatywne źródło ciepła.

Jak działa wentylacja?

Głównym zadaniem, jakie pełni instalacja wentylacyjna jest zapewnienie dostępu do świeżego powietrza do budynku. Jest to jeden z podstawowych warunków, bez spełnienia którego żaden budynek nie może zostać dopuszczony do użytku. System wentylacji ma za zadanie usunąć z pomieszczeń zanieczyszczone powietrze, zastępując je czystym i świeżym.

Wentylacja w mieszkaniu czy domu może odbywać się w sposób naturalny lub mechaniczny. Wentylacja naturalna, zwana także grawitacyjna polega na tym, że w wyniku różnicy temperatur, a także gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku, a także dzięki działaniu wiatru, czyste powietrze dostaje się z zewnątrz do wnętrza budynku - przez nieszczelności w oknach i drzwiach oraz przez nawiewniki. Natomiast zużyte powietrze trafia na zewnątrz poprzez kratki i kanały wentylacyjne, będące częścią instalacji wentylacyjnej.

Skuteczność wentylacji grawitacyjnej uzależniona jest więc od czynników atmosferycznych,   konstrukcji i otoczenia budynku oraz rozkładu pomieszczeń. Właśnie z tego względu często stosuje się rozwiązanie zwane wentylacją mechaniczną.

Zalety wentylacji mechanicznej

Przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej, której montaż oferuje na przykład MS Profil, wymiana powietrza następuje niezależnie od warunków atmosferycznych, a przepływ powietrza wymuszony jest obecnością wentylatora.

Odpowiednio zaprojektowana i profesjonalnie zamontowana wentylacja mechaniczna gwarantuje wymianę powietrza na poziomie wymaganym przez przepisy budowlane. System ten umożliwia regulowanie intensywności wietrzenia i działa w sposób ciągły i, co ważne, cichy.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Systemy wentylacji mechanicznej mogą przybierać różne formy, a wybór warto skonsultować ze specjalistami. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą:

  • wentylacja wywiewna – w tym systemie wentylatory montuje się w kanałach wentylacyjnych, co zwiększa skuteczność w usuwaniu zużytego powietrza, niż w przypadku wentylacji naturalnej.
  • wentylacja nawiewno-wywiewna – w tym rozwiązaniu zarówno doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza możliwie jest przy wykorzystaniu wentylatorów,
  • wentylacja mechaniczna z rekuperacją – wymienniki ciepła, będące częścią systemu rekuperacji, pozwalają na odzyskiwanie ciepła, co przekłada się na oszczędność energii potrzebnej do ogrzania domu. Jest to nowoczesne rozwiązania dające możliwość montażu filtrów, dzięki którym powietrze dostarczane do budynku jest czystsze i pozbawione alergenów.

Wiele firm oferuje także rozwiązanie zwane wentylacją hybrydową. Jest to system łączący działanie wentylacji naturalnej oraz mechanicznej. Działają one naprzemiennie, dostosowując się do warunków atmosferycznych, co pozwala na wprowadzenie oszczędności.

Opracowanie:
Będzin, Sączewskiego 21 lok. 7
tel. 503 933 822
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz