Artykuł sponsorowany

Czym się zajmuje Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-KALISZ?

Czym się zajmuje Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-KALISZ?

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-KALISZ słynie z produkcji silników lotniczych. Dziewięciocylindrowych jednostek tłokowych o mocy 1000 KM montowanych w płatowcach An-2. Motory chłodzone powietrzem zostały wyposażone w elektroniczny system sterowania wtryskiem paliwa. Jednakże na nich nie kończy się działalność przedsiębiorstwa. Ma, bowiem do zaoferowania szereg usług przemysłowych, które opisujemy poniżej.

Mechaniczna obróbka metali

Warto wiedzieć, że poza silnikami PZL-KALISZ produkuje podzespoły dla lotnictwa. Należą do nich między innymi korpusy cienkościenne, wałki i koła zębate, wały korbowe. Kolejna część oferty firmy to obróbka mechaniczna detali ze stopów niklu, tytanu, aluminium, magnezu. Tak jak i elementów ze stali żaroodpornych i wysokostopowych. Nowoczesne maszyny pozwalają na wykonywanie:

  • frezowania uzębień, strugania, dłutowania,

  • szlifowania wałków, otworów i uzębień,

  • toczenia, wytaczania, wiercenia,

  • obróbki wibrościernej.

Przedstawiana część oferty obejmuje jeszcze jeden, istotny element. To obróbka elektroerozyjna z pomocą drążarki firmy Charmille. Jakie jeszcze usługi mają do dyspozycji klienci kaliskiego przedsiębiorstwa?  

Obróbka cieplna i galwanizacja

PZL-KALISZ jest renomowaną firmą, w której funkcjonują różne działy. Jednym z nich jest świetnie wyposażona hartownia. Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy wykonują w niej obróbkę cieplną oraz cieplno-chemiczną. Tu do najważniejszych usług należy hartowanie stali. Ten proces zwiększa wytrzymałość, twardość i odporność na ścieranie materiału. Dodatkowo podwyższa jego granice sprężystości i plastyczności. Odbywa się w piecach próżniowych, karuzelowych lub metodą indukcyjną. Poza nim w ofercie znajduje się wyżarzanie, normalizowanie, nawęglanie, azotowanie, przesycanie. Nie można zapominać o ulepszaniu cieplnym oraz starzeniu. Obróbka cieplna metali nie jest ostatnim zagadnieniem, które poruszamy w tym artykule.

Galwanizernia jest kolejnym ważnym działem opisywanego przedsiębiorstwa. Już jego nazwa podpowiada, jaki proces się w niej odbywa. Chodzi tu o galwanizację, czyli zanurzanie danego elementu w kąpieli z elektrodami. Więcej na jej temat opowiada specjalista z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-KALISZ:

- W wyniku przepływu prądu, do obrabianego elementu metalowego przywiera zawartość kąpieli. Dzięki temu na powierzchni przedmiotu tworzy się cienka, ale szczelna powłoka antykorozyjna.

Poza ochronnymi, galwanizacja tworzy warstwy dekoracyjne i zmieniające właściwości metali. Dzieli się na chromowanie, cynkowanie, anodowanie, fosforanowanie czy pasywację. Jakość wymienionych usług przemysłowych utrzymuje się na najwyższym poziomie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży