Artykuł sponsorowany

Czym się różni transport medyczny od sanitarnego?

Czym się różni transport medyczny od sanitarnego?
Karetka służy do transportu osób poszkodowanych w wypadkach, niemogących samodzielnie się poruszać lub takich, które nie mają jak się dostać na badania lub do szpitala, a muszą skorzystać np. z dializy. Karetki służą także do przewozu materiałów biologicznych, czyli krwi lub narządów do przeszczepów. Obecnie na rynku usług transportowych można spotkać usługę transportu sanitarnego. Czym się różni od transportu medycznego i kto może z niego korzystać? Przeczytaj w artykule.

Transport medyczny

Transport medyczny polega na przewiezieniu pacjenta do placówki służby zdrowia, w przypadku gdy ze względu na swój stan zdrowia nie może dotrzeć tam samodzielnie. Taki transport zawsze odbywa się odpowiednio wyposażoną karetką z udziałem opiekunów medycznych. Ten rodzaj transportu nie jest równoznaczny z transportem wykonywanym przez pogotowie ratunkowe w sytuacjach zagrożenia życia. Jednak transportem medycznym można przewozić osoby w ciężkim stanie ze względu na chorobę. Transport medyczny wykonywany jest z wykorzystaniem karetek oznaczonych literami „P”, czyli podstawowa oraz „S”, czyli specjalistyczna. Wyposażenie tego typu karetek jest bardziej rozbudowane niż w karetkach przeznaczonych do transportu sanitarnego. Karetki, które realizują transport medyczny, muszą być zaopatrzone w leki i specjalistyczny sprzęt przeznaczony do ratowania życia, taki jak np. butle z tlenem, respiratory czy defibrylatory. W zespole realizującym przewóz medyczny jest kierowca, ratownik medyczny i pielęgniarka. W zespole karetki oznaczonej literą „S” powinien znajdować się jeszcze lekarz.

Transport sanitarny

Transport sanitarny różni się tym od transportu medycznego, że służy on zarówno do przewozu osób chorych jak i poszkodowanych oraz do przewozu materiałów biologicznych takich, jak krew czy narządy do przeszczepów, a także artykułów niezbędnych do udzielania świadczeń medycznych. Transport sanitarny Siebar Med jest przeznaczony dla pacjentów, którzy nie wymagają kontynuacji lub podjęcia natychmiastowego leczenia oraz tacy, którzy nie posiadają dysfunkcji narządu ruchu, które uniemożliwiałaby im przemieszczenie się do placówki zdrowotnej z wykorzystaniem transportu publicznego. Wiele firm zajmujących się transportem sanitarnym oferuje bezpłatnie swoje usługi tylko osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia leczenia lub utrzymania ciągłości opieki medycznej. Transport sanitarny odbywa się karetkami oznaczonymi literami „T”. Zespół pracujący  w takiej karetce tworzy kierowca i ratownik medyczny. Wyposażenie karetek przeznaczonych do transportu sanitarnego jest bardziej ograniczone niż w karetkach do transportu medycznego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz